Παραδόσεις του Κοσμήτορα Λίνου-Αλέξανδρου Σισιλιάνου στην Ακαδημία Διεθνούς Δικαίου της Χάγης

Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι παραδόσεις της θερινής περιόδου Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου της Ακαδημίας Διεθνούς Δικαίου της Χάγης, 100 χρόνια ακριβώς από την έναρξη λειτουργίας της Ακαδημίας, τον Ιούλιο του 1923, με περισσότερους από 450 συμμετέχοντες από 82 διαφορετικές χώρες.

Τη συμβολική αυτή χρονιά για το κορυφαίο διεθνώς ακαδημαϊκό ίδρυμα στο αντικείμενο του Διεθνούς Δικαίου, ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής και π. Πρόεδρος του ΕΔΔΑ, Καθηγητής Λίνος-Αλέξανδρος Σισιλιάνος προσεκλήθη να παραδώσει τη γενική σειρά μαθημάτων (General Course) με θέμα την “Ανθρώπινη Διάσταση του Διεθνούς Δικαίου”. Όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, οι παραδόσεις του κ. Σισιλιάνου έγιναν δεκτές από τους φοιτητές της Ακαδημίας με ιδιαίτερο ενθουσιασμό.

Επιπλέον, Καθηγητής Λίνος-Αλέξανδρος Σισιλιάνος ήταν μέλος της Εξεταστικής Επιτροπής για το  Δίπλωμα στο Δημόσιο Διεθνές Δίκαιο της Ακαδημίας (Academy Diploma) το οποίο απονέμεται ετησίως στους συμμετέχοντες που θα πρωτεύσουν σε εξαιρετικά απαιτητική γραπτή και προφορική εξέταση.

sici4

Βλ. επίσης: https://www.law.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_anakoinosis/paradoseis_toy_kosmitora_linoy_alexandroy_sisilianoy_stin_akadimia_diethnoys_dikaioy_tis_chagis/