Στελέχη βιβλιοθηκών Ευρωπαικών Πανεπιστημίων στην Βιβλιοθήκη και Κέντρο Πληροφόρησης του ΕΚΠΑ για επιμόρφωση

Η Βιβλιοθήκη και Κέντρο Πληροφόρησης (ΒΚΠ), του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), για μια ακόμα χρονιά υποδέχθηκε συναδέλφους από άλλα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια, μέσω του Ευρωπαϊκού Προγράμματος επιμόρφωσης προσωπικού: «Κινητικότητα προσωπικού για επιμόρφωση στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ (Staff Mobility for Training/STT) – μεμονωμένη επίσκεψη (job shadowing)».

Τον Μάιο και τον Ιούνιο του 2023, επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν σε Βιβλιοθήκες της ΒΚΠ του Πανεπιστημίου Αθηνών συνάδελφοι από τα ακόλουθα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα:

1. από το University of Zagreb της Κροατίας, η βιβλιοθηκονόμος κα Tatijana Petrić (08/05/2023 – 12/05/2023),
  2. από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, ο βιβλιοθηκονόμος κ. Σταμάτης Γιαννουλάκης (12/06/2023 έως 16/06/2023), και
  3. από το University of Silesia in Katowice της Πολωνίας, η υπεύθυνη για την υπηρεσία της πληροφοριακής παιδείας κα Anna Seweryn (12/06/2023 έως 16/06/2023)

Η Ομάδα Υποδοχής Επισκεπτών, με τη συμμετοχή και τη βοήθεια όλων των συναδέλφων στις Βιβλιοθήκες, οργάνωσε και πραγματοποίησε ένα πρόγραμμα επισκέψεων στις Βιβλιοθήκες των Σχολών Νομικής, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, Επιστημών Αγωγής, Φιλοσοφικής, Θετικών Επιστημών, Επιστημών Υγείας, Θεολογικής, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στους επισκέπτες να ενημερωθούν για τον τρόπο λειτουργίας και τις υπηρεσίες της ΒΚΠ, να γνωριστούν με το προσωπικό κάθε Βιβλιοθήκης και να μεταφέρουν πληροφορίες για το έργο και τις υπηρεσίες των δικών τους βιβλιοθηκών.

Το πρόγραμμα των επισκέψεων περιλάμβανε την ξενάγηση στους χώρους των Βιβλιοθηκών και την προβολή παρουσιάσεων των υπηρεσιών της ΒΚΠ, τις οποίες ακολούθησαν συζητήσεις και ανταλλαγή πληροφοριών αναφορικά με τις πρακτικές εργασίας των Βιβλιοθηκών και των ακαδημαϊκών ιδρυμάτων γενικότερα.

Στους φιλοξενούμενους δόθηκαν αναμνηστικά, ενώ το πρόγραμμα των ξεναγήσεων, συνοδεύτηκε και συμπληρώθηκε με επισκέψεις:

1. στο Κεντρικό Κτήριο του ΕΚΠΑ (Πανεπιστημίου 30),
  2. στο Μουσείο Ιστορίας του ΕΚΠΑ,
  3. στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης στη Φιλοσοφική Σχολή, και
  4. στο Μουσείο Θετικών Επιστημών,

Στο σημείο αυτό, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το προσωπικό των Μουσείων για την άμεση ανταπόκρισή τους και την άριστη φιλοξενία.

Αποτιμώντας τις επισκέψεις, θεωρούμε ότι επιτεύχθηκε ο στόχος της παρουσίασης της ενεργούς συμμετοχής της ΒΚΠ στις εκπαιδευτικές και ερευνητικές δραστηριότητες της ακαδημαϊκής κοινότητας του ΕΚΠΑ, αναδεικνύοντας ταυτόχρονα το μεγάλο εύρος των πεδίων των επιστημών που θεραπεύονται στο αρχαιότερο ακαδημαϊκό ίδρυμα της χώρας και η σημαντική συμβολή του στην παιδεία και τον πολιτισμό.

Περισσότερες πληροφορίες για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ στο ΕΚΠΑ, θα βρείτε στη διεύθυνση: http://www.interel.uoa.gr/erasmus.html