«Ληξούρι και σεισμοί: χθες – σήμερα – αύριο» | Συνδιοργάνωση: ΕΚΠΑ, Περιφ. Ιονίων Νήσων, Δήμος Ληξουρίου [21/6/22, 7 μ.μ.]

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων και ο Δήμος Ληξουρίου οργανώνουν εκδήλωση με θέμα: «Ληξούρι και σεισμοί: χθες – σήμερα – αύριο» στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος της ΟΧΕ Παλικής (Ολοκληρωμένη Χωρική Επένδυση).

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 21 Ιουνίου 2022, ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Η εκδήλωση παράλληλα θα μεταδίδεται διαδικτυακά:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Προσφώνηση από τον Αντιπρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή Νικόλαο Βούλγαρη.

Χαιρετισμοί από:
– την Υφυπουργό Τουρισμού, κυρία Σοφία Ζαχαράκη
– τον βουλευτή Κεφαλονιάς, κύριο Παναγή Καππάτο
– την Περιφερειάρχη Ιονίων Νήσων, κυρία Ρόδη Κράτσα
– τον Δήμαρχο Ληξουρίου, κύριο Γεώργιο Κατσιβέλη
– εκπρόσωπο του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων

Ομιλίες από:
– τον Διονύσιο Πολ. Ραλλάτο, Σύμβουλο Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Περιφερειακών Αυτοδιοικήσεων, Συντονιστής ΟΧΕ Παλικής, με τίτλο: «Περιγραφή της ΟΧΕ Παλικής»
– την Βασιλική Κουσκουνά, Καθηγήτρια Σεισμολογίας, Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος ΕΚΠΑ, με τίτλο: «Νέες υποδομές για τη γνώση και αντιμετώπιση των σεισμικών κινδύνων της Παλικής»
– τον Ευθύμιο Λέκκα, Καθηγητή Δυναμικής, Τεκτονικής και Εφαρμοσμένης Γεωλογίας, ΕΚΠΑ, με τίτλο: «Επιχειρησιακός σχεδιασμός για τη διαχείριση του σεισμικού κινδύνου στο Δήμο Ληξουρίου»
– τον Αθανάσιο Γκανά, Διευθυντή Ερευνών Γεωδυναμικού Ινστιτούτου Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, με τίτλο: «Τεκτονική Παραμόρφωση και ενεργά ρήγματα της Παλικής»
– τον Σταύρο Τραυλό, Αντιπεριφερειάρχη Κεφαλονιάς και Ιθάκης