Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του ΕΚΠΑ παρουσιάζει με ιδιαίτερη χαρά τα λογότυπα (logos) του Τμήματος, στα ελληνικά και αγγλικά, που αντικατοπτρίζουν και προβάλλουν τους επιστημονικούς άξονες που το Τμήμα υπηρετεί:

–  Ναυτιλία κ Γαλάζια Οικονομία: μπλέ κ γαλάζιο

–  Περιβάλλον κ Πράσινη Οικονομία: πράσινο

– Λιμένες, παράκτια ζώνη κ χερσαία διάσταση (μεταφορές): πορτοκαλί.

Η τελική διαμόρφωση των λογότυπων προέκυψε ως αποτέλεσμα συστηματικής δημιουργικής συνεργασίας μεταξύ διδασκόντων και φοιτητών του Τμήματος. Ιδιαίτερα συγχαρητήρια και εύφημος μνεία αξίζουν, πρωτίστως, στον τριτοετή φοιτητή του Τμήματος Αργύρη Δημόπουλο για τη συνολικό συμβολή του, την πρωτοετή φοιτήτρια Βασιλική Κατσιρέλου για την επιμέλεια των χρωματισμών και στην τριτοετή φοιτήτρια Μαρκέλλα Κονοβέση, σε συνεργασία με την Επικ. Καθηγήτρια Κ. Καρδιτσά και τον γενικό συντονισμό του Καθηγητή Θ. Συριόπουλου, Προέδρου του Τμήματος.

Το λογότυπο του Τμήματος εκτιμάται ότι θα συμβάλλει στη δημιουργία ταυτότητας και τη διαμόρφωση διακριτής οντότητας για το Τμήμα σε εγχώριο και διεθνές επίπεδο.

1 Logo GR EN final withNKUA 30.5.22 f