Εσπερίδα με θέμα: «Η Ιατρική στα χρόνια της Επανάστασης του 1821» [26/03/2024]

Την Τρίτη 26 Μαρτίου 2024 και ώρα 6 μ.μ. το Εργαστήριο Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής Ηθικής, της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. και ο «Σύλλογος των Αθηναίων» συνδιοργανώνουν εσπερίδα με θέμα: «Η Ιατρική στα χρόνια της Επανάστασης του 1821», στο Εντευκτήριο του Συλλόγου των Αθηναίων (Κέκροπος 10, Πλάκα).

Στο τέλος της εκδήλωσης θα πραγματοποιηθεί η βράβευση της Δρ. Ελένης Βασιλοπούλου, Εκτελεστικής Διευθύντριας του Ε.Κ.Π.Α. και Επιστημονικής Συνεργάτιδας του Εργαστηρίου Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής Ηθικής.

Πρόγραμμα της εσπερίδας

Προσέλευση: 17:50-18:00

Χαιρετισμοί
18.00-18.10: Ελευθέριος Σκιαδάς, Δημοσιογράφος-Ιστορικός, Πρόεδρος Συλλόγου των Αθηναίων
18.10-18.15: Θεόδωρος Παπαϊωάννου, Καθηγητής Βιοϊατρικής Τεχνολογίας, Διευθυντής του Εργαστηρίου Βιοϊατρικης Τεχνολογίας, Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α.
18.15-18.20: Εισαγωγή – Μαριάννα Καραμάνου, Καθηγήτρια Επιστημολογίας, Ιστορίας και Ηθικής της Ιατρικής, Διευθύντρια του Εργαστηρίου Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής Ηθικής, Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α., Αντεπιστέλλον μέλος της Γαλλικής Ιατρικής Ακαδημίας

Προεδρείο – Σχολιασμός
Έφη Πουλάκου-Ρεμπελάκου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιστορίας της Ιατρικής, Εργαστήριο Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής Ηθικής, Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α.
Γιώργος Παναγιωτακόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής Κλινικής Φαρμακολογίας, Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Πάτρας
Κωνσταντίνος Λάιος, Ιστορικός, Γενικός Χειρουργός, Εντεταλμένος Διδάσκων Ιστορίας της Ιατρικής, Εργαστήριο Ιστορίας
της Ιατρικής και Ιατρικής Ηθικής, Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α.

18.20-18. 35: Γεώργιος Σαμώνης, Ομότιμος Καθηγητης Παθολογίας, Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Κρήτης
Η υγειονομική κατάσταση της Ελλάδας κατά την περίοδο της Επανάστασης

18.35-18.50: Γιάννος Δημητριάδης, Δερματολόγος-Αφροδισιολόγος, Υποψ. Διδάκτωρ, Εργαστήριο Ιστορίας της Ιατρικής, Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α.
Εικονοδιαγνωστική πρωταγωνιστών της Επανάστασης – Ο Ιωάννης Κωλέττης (1773-1847) ως ιατρός και ασθενής

Κεντρική Διάλεξη
18.50-19.05: Λάζαρος Βλαδίμηρος, Μαιευτήρας-Γυναικολογος, ερευνητής- συγγραφέας
Υγειονομική υποστήριξη κατά την Επανάσταση του 1821