Τη Δευτέρα, 6 Σεπτεμβρίου 2021, επ’ ευκαιρία της έναρξης της νέας ακαδημαϊκής χρονιάς, ο Πρύτανης πραγματοποίησε συνάντηση, στο γραφείο του, με τους Κοσμήτορες των Σχολών, προκειμένου να υπάρξει ενημέρωση επί διαφόρων θεμάτων και συνεννόηση για τον συντονισμό των επί μέρους δράσεων των Σχολών.

Συγκεκριμένα, με βάσει και το υπ’ αριθμ. ΦΕΚ 2619/18-9-21, τ. Β΄, υπήρξε εκτενής συζήτηση για τις αρμοδιότητες των Κοσμητόρων. Ο Πρύτανης τόνισε τη σημασία συγκέντρωσης όλων των αιτημάτων, προβλημάτων, έργων, μελετών των Τμημάτων από την Κοσμητεία της Σχολής τους, η οποία θα είναι υπεύθυνη για την ιεράρχησή τους, την παρακολούθησή τους και ο Κοσμήτορας ως αρμόδιος θα επικοινωνεί με τον Προϊστάμενο της Τεχνικής Υπηρεσίας για την πορεία υλοποίησής τους, με εξαίρεση τα θέματα επείγοντος χαρακτήρα που θα υλοποιούνται άμεσα.

Επίσης, οι Κοσμήτορες θα εισηγούνται προς το Πρυτανικό Συμβούλιο των ορισμό Επόπτη και αναπλ. Επόπτη κάθε κτηρίου ή κτηριακού συγκροτήματος της Σχολής και των επιμέρους ακαδημαϊκών μονάδων και θα έχουν την εποπτεία και τον συντονισμό του έργου τους.

Τέλος, έγινε μία σύντομη ενημέρωση από τον κ. Ν Θωμαΐδη (Πρόεδρο της Εταιρείας Αξιοποίησης και Διαχείρισης της Περιουσίας του Πανεπιστημίου) σχετικά με όλα τα έργα και τις υποδομές του Πανεπιστημίου που έχουν ολοκληρωθεί ή είναι υπό ολοκλήρωση.