Ο CEO της Microsoft Ελλάδος, Κύπρου και Μάλτας κ. Θ. Μιχαλόπουλος για τον ψηφιακό μετασχηματισμό στα πλαίσια των University of Athens MBA Business_Series

Ο CEO της Microsoft Ελλάδος, Κύπρου και Μάλτας, κ. Θεοδόσης Μιχαλόπουλος, ήταν ο βασικός προσκεκλημένος της διαδικτυακής συζήτησης με τίτλο “Ψηφιακός Μετασχηματισμός και ο ρόλος των μεγάλων εταιρειών τεχνολογίας” που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των University of Athens MBA Business_Series.

Εκδήλωση με CEO Microsoft Th. Machalopoulos 1
Στιγμιότυπο από την διαδικτυακή συζήτηση

Σε μια συζήτηση με ιδιαίτερα μεγάλη συμμετοχή, ο κύριος Μιχαλόπουλος, απαντώντας σε ερωτήσεις διδασκόντων του προγράμματος αλλά και σπουδαστών, αναφέρθηκε στη σημασία του ψηφιακού μετασχηματισμού για την ανάπτυξη των επιχειρήσεων και ιδιαιτέρως των μικρομεσαίων, καθώς επίσης και των εσωτερικών αλλαγών που απαιτούνται σε αυτές για να μετασχηματιστούν. Παράλληλα ιδιαίτερη έμφαση έδωσε στις ψηφιακές δεξιότητες που απαιτούνται από το προσωπικό των επιχειρήσεων, καθώς και τη σημασία πρωτοπόρων τεχνολογιών σε τομείς όπως της κυβερνοασφάλειας των Big Data, του υπολογιστικού νέφους.

Βλ. επίσης: http://mba.econ.uoa.gr