Επίσκεψη του Υπουργού Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας Χρήστου Στυλιανίδη στο ΕΚΠΑ

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών επισκέφθηκε σήμερα ο Υπουργός Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας κ. Χρήστος Στυλιανίδης. Τον κ. Υπουργό υποδέχθηκε ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος. Στη συνάντηση συμμετείχαν, επίσης, ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Δια Βίου Εκπαίδευσης, καθηγητής κ. Νικόλαος Βούλγαρης, ο Αντιπρύτανης Οικονομικών, Προγραμματισμού και Ανάπτυξης, καθηγητής κ. Δημήτριος Τούσουλης, ο Κοσμήτωρ της Σχολής Επιστημών Υγείας, καθηγητής κ. Εμμανουήλ Πικουλής, ο Κοσμήτωρ της Σχολής Θετικών Επιστημών, καθηγητής κ. Ιωάννης Εμμανουήλ, ο Πρόεδρος του Τμήματος Αεροδιαστημικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, καθηγητής κ. Κωνσταντίνος Καρτάλης, ο Πρόεδρος του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, καθηγητής κ. Ευθύμιος Λέκκας, ο Πρόεδρος του Τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων, καθηγητής κ. Νικόλαος Θωμαΐδης, και ο ομότιμος καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών κ. Θωμάς Σφηκόπουλος.

JIM 7349

Ο Πρύτανης, υποδεχόμενος τον Υπουργό κ. Στυλιανίδη, εξέφρασε τις ευχαριστίες του ΕΚΠΑ  για την τιμητική επίσκεψη στο αρχαιότερο Πανεπιστήμιο της χώρας και παρουσίασε συνοπτικά το έργο και τις δράσεις του ΕΚΠΑ σε ζητήματα Κλιματικής Κρίσης, Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Καταστροφών. Εν συνεχεία οι καθηγητές του ΕΚΠΑ που συμμετείχαν στη συνάντηση εργασίας παρουσίασαν αναλυτικότερα τις δράσεις του ΕΚΠΑ.

JIM 7371

Πιο συγκεκριμένα παρουσιάστηκαν, μεταξύ άλλων, δράσεις του ΕΚΠΑ μέσω των Κέντρων Αριστείας “Κλιματική Αλλαγή – Προσαρμογή και Μετριασμός”, “Διαχείριση Καταστροφών και Κρίσεων”, “Ενέργεια-Ανανεώσιμες Μορφές της και Μεταφορές”, “Αγροδιατροφή και Αυθεντικότητα Τροφίμων” και “Γαλάζια Ανάπτυξη – Nαυτιλιακή Eπιχειρηματικότητα – Θαλάσσιο Περιβάλλον – Νησιωτικότητα”, καθώς και των Εργαστηρίων Μελέτης και Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών, Φυσικής Περιβάλλοντος – Μετεωρολογίας, Κλιματολογίας και Ατμοσφαιρικού Περιβάλλοντος, Σεισμολογίας, Τεκτονικής και Γεωλογικών Χαρτογραφήσεων, Χημείας Περιβάλλοντος, όπως και των εξειδικευμένων Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών του ΕΚΠΑ σχετικά με την Κλιματική Κρίση και τη Διαχείριση Κρίσεων και Καταστροφών σε όλα τα επίπεδα.

Ο κ. Υπουργός σημείωσε τη συγκίνησή του για την επίσκεψη, υπογραμμίζοντας το υψηλό επίπεδο των ελληνικών Πανεπιστημίων και ειδικότερα του ΕΚΠΑ, ενώ τόνισε την ιδιαίτερη σημασία δημιουργίας του νέου Υπουργείου, το οποίο συνενώνει κατά τρόπο πρωτοποριακό την αντιμετώπιση της Κλιματικής Κρίσης μέσω δράσεων πρόληψης, καθώς και ενίσχυσης της ετοιμότητας και της ανθεκτικότητας, με τον πυλώνα της Πολιτικής Προστασίας. Ο ίδιος σημείωσε, επίσης, τη στέρεη βούληση της Πολιτείας για ανάπτυξη στενής συνεργασίας με τα Πανεπιστήμια προς υποβοήθηση του έργου που καλείται να επιτελέσει το νεοσύστατο Υπουργείο.

Ο κ. Πρύτανης έθεσε στη διάθεση του Υπουργείου και της Πολιτείας τις δυνάμεις του ΕΚΠΑ, τονίζοντας ότι έχει ήδη αναπτυχθεί σημαντικό έργο και σειρά δράσεων από δομές του ΕΚΠΑ, οι οποίες ενισχύουν συστηματικά την Πολιτεία. Ο ίδιος επεσήμανε ότι το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών είναι σε θέση, λόγω γνωστικού αντικειμένου και υψηλής εξειδίκευσης, να συμβάλλει ουσιαστικά και στα θέματα Κλιματικής Κρίσης, Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Καταστροφών σε όλα τα επίπεδα.

Ακολουθεί το Δελτίο Τύπου: