Ενημέρωση διαπιστευμένων συντακτών για το Εθνικό Σχέδιο εμβολιαστικής κάλυψης κατά της νόσου Covid-19 [11/10/21]

Η Ομότιμη Καθηγήτρια Παιδιατρικής και Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών Μαρία Θεοδωρίδου, ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

Σήμερα αρχίζει με φυσική παρουσία η λειτουργία των Πανεπιστημιακών Σχολών για όλους τους κύκλους. Όλη η Ακαδημαϊκή κοινότητα θα καταβάλλει κάθε προσπάθεια για την προστασία από την λοίμωξη με τον κορονοϊό, με το υψηλό ποσοστό εμβολιασμού των φοιτητών, αλλά και των καθηγητών τους και με την αυστηρή τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων.

Καλή αρχή, καλή Ακαδημαϊκή χρονιά, με ανοιχτά Πανεπιστήμια και δια ζώσης εκπαίδευση.

Σχετικά με την 3η δόση ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

Όπως είναι  γνωστό, από μηνός, άρχισε η χορήγηση της 3ης δόσης κατά της  Covid σε ομάδες όπως οι ανοσοκατεσταλμένοι, άτομα που διαβιούν σε δομές, άτομα ηλικίας άνω των 60 ετών και στους υγειονομικούς.

Επαναλαμβάνω, ότι ο κύριος λόγος χορήγησης στην πρώτη αυτή ομάδα, ήταν η συμπλήρωση του κενού λόγω ανεπαρκούς ανοσιακής ανταπόκρισης στις πρώτες δόσεις των εμβολίων και ένας άλλος λόγος είναι η αυξημένη έκθεση στον ιό, όπως στους υγειονομικούς, αλλά και η μείωση της διασποράς της λοίμωξης.

Ο Γενικός Γραμματέας Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας Μάριος Θεμιστοκλέους ανέφερε ότι «ξεπεράσαμε τους 12.420.000 εμβολιασμούς. Περισσότερα από 6.500.000 συμπολίτες μας έχουν εμβολιαστεί με τουλάχιστον μια δόση, που αντιστοιχεί σε ποσοστό 62% του γενικού πληθυσμού και 71,3% του ενήλικου πληθυσμού».

Σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με τον εμβολιασμό παιδιών 5 έως 11 ετών η κ. Θεοδωρίδου ανέφερε τα εξής:

Τα δεδομένα από τις κλινικές μελέτες έχουν υποβληθεί στον FDA και αναμένεται η έγκριση. Μάλιστα, η πρόβλεψη από τον Φάουτσι είναι πολύ αισιόδοξη.  Έλεγε ότι μεταξύ των δύο εορτών των Αμερικανών, το Hollowing και τη Thanksgiving, θα έχουν πάρει έγκριση τα εμβόλια για αυτές τις ηλικίες.

Εμείς μόλις έχουμε αρχίσει- όχι μόλις, αλλά είναι πρόσφατη η έναρξη του εμβολιασμού των παιδιών- και πάντα ξέρουμε ότι οι αποφάσεις στηρίζονται στα επιδημιολογικά δεδομένα κάθε χώρας.

Σχετικά με τη γρίπη και σε ερώτηση δημοσιογράφου η κ. Θεοδωρίδου τόνισε ότι η γρίπη είναι απρόβλεπτη και ότι η συνκυκλοφορία των δύο ιών, υπήρχε πέρσι και θα υπάρχει και φέτος.