Ενημέρωση Διαπιστευμένων Συντακτών από την Αναπληρώτρια Υπουργό Υγείας Μίνα Γκάγκα, την Καθηγήτρια Παιδιατρικής και Μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων Βάνα Παπαευαγγέλου και τον Επίκουρο Καθηγητή Επιδημιολογίας και Μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων Γκίκα Μαγιορκίνη [9/9/21]

Η Αναπληρώτρια Υπουργός Υγείας, κ. Μίνα Γκάγκα, κατά την ενημέρωση του Υπουργείου Υγείας στις 9 Σεπτεμβρίου 2021, ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

«Αυτή τη στιγμή  νομίζω ότι η πανδημία εξακολουθεί να καλπάζει. Έχουμε πολλά κρούσματα καθημερινά και νομίζω ότι είναι  πάρα πολύ σημαντικό να συνεχίσουμε να κρατάμε τα μέτρα, αυτά που ακούμε κάθε φορά από τους συναδέλφους μου επιστήμονες και νομίζω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό επίσης να συνεχίσουμε να εμβολιαζόμαστε όλοι, ώστε να είμαστε ασφαλείς εμείς οι ίδιοι, οι οικογένειές μας και όλο το περιβάλλον γύρω μας».

Σε ερώτηση δημοσιογράφου για κυκλώματα πλαστών πιστοποιητικών νόσησης και εμβολιασμών, ανέφερε τα εξής:

«Όπου υπάρχουν καταγγελίες θα ελέγχονται και φυσικά οι όποιοι υγειονομικοί εμπλέκονται θα απομακρύνονται από την εργασία και θα ακολουθήσουν όλες οι διοικητικές κυρώσεις και οι νομικές κυρώσεις, γιατί είναι πάρα πολύ σημαντικό για μας και η εμπιστοσύνη στο σύστημα υγείας, δηλαδή, δεν είναι λογικό, δεν είναι δυνατόν να παραβαίνουν τους νόμους και να κινδυνεύουν οι άνθρωποι γύρω μας.»

Η Καθηγήτρια Παιδιατρικής και Μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων, κυρία Βάνα Παπαευαγγέλου, κατά την ενημέρωση του Υπουργείου Υγείας στις 9 Σεπτεμβρίου 2021, ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

«Ο αριθμός των νέων εισαγωγών στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας εμφανίζει σταθεροποίηση. […] Ειδικότερα θα ήθελα να αναφέρω ότι σύμφωνα με τα χθεσινά δεδομένα του ΕΟΔΥ, 9 στους 10 διασωληνωμένους ασθενείς ήταν είτε ανεμβολίαστοι, είτε ατελώς εμβολιασμένοι, μερικώς εμβολιασμένοι».

Για την επικείμενη λειτουργία των σχολείων δήλωσε ότι στόχος όλων είναι να διεξαχθεί ομαλά η δια ζώσης εκπαίδευση και τόνισε ότι η εξέλιξη των νέων κρουσμάτων στα παιδιά σχολικής ηλικίας τις επόμενες εβδομάδες θα παρακολουθείται στενά.

Για σημαντική μείωση κρουσμάτων για 2η συνεχόμενη εβδομάδα, έκανε λόγο μεταξύ άλλων και ο επιδημιολόγος Γκίκας Μαγιορκίνης, μιλώντας κατά την ενημέρωση του Υπουργείου Υγείας στις 9 Σεπτεμβρίου 2021, αναφορικά με την εικόνα της πανδημίας στην Ελλάδα.

«Η επιδημία βρίσκεται σε φάση συρρίκνωσης για 2η εβδομάδα» τόνισε ο κ. Μαγιορκίνης, ενώ πρόσθεσε ότι η πίεση στο σύστημα υγείας δείχνει σαφή σημεία σταθεροποίησης».

Ωστόσο επισήμανε το εξής: «Είναι εξαιρετικά δύσκολο να προβλέψουμε πως θα κινηθεί τις επόμενες 2-3 εβδομάδες».

Τέλος, ο κ. Μαγιορκίνης απαντώντας σε ερώτηση για την μόλυνση εμβολιασμένων ανέφερε μεταξύ άλλων τα εξής:

«Δεν είναι άσπρο ή μαύρο η μετάδοση. Η μετάδοση είναι μια κλίμακα από το άσπρο μέχρι το μαύρο.
Και αν οι ανεμβολίαστοι είναι στο μαύρο, οι εμβολιασμένοι είναι στο άσπρο. Δηλαδή, μεταδίδουν πολύ- πολύ λιγότερο.
Και για αυτό τον λόγο δεν βλέπουμε μεγάλες αλυσίδες μετάδοσης μεταξύ εμβολιασμένων. Όπως θα βλέπαμε ένα άτομο να μεταδώσει σε 100 άτομα. Αυτά δεν τα βλέπουμε μεταξύ των εμβολιασμένων. Τα βλέπουμε μεταξύ των ανεμβολίαστων
».