Το νέο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “ΜME & Προσφυγικές / Μεταναστευτικές Ροές” λειτουργεί τα τελευταία τρία χρόνια από το Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ του ΕΚΠΑ σε συνεργασία με το Τμήμα Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου και αποτελεί ένα εξαιρετικά στοχευμένο πρόγραμμα, που παρέχεται εξ ολοκλήρου στην αγγλική γλώσσα. Ένα ιδιαίτερα εντατικό πρόγραμμα σπουδών, που μετά την ολοκλήρωση των δύο εξαμήνων φοίτησης, οδηγεί σε μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στις δύο παρακάτω ειδικότητες:
– Μέσα Ενημέρωσης για τις Προσφυγικές Ροές
– Επικοινωνιακή Διαχείριση Προσφυγικών / Μεταναστευτικών Ροών

Media Refugee Migration Flows Call

Αξίζει να σημειωθεί ότι, σε ευρωπαϊκό επίπεδο, τα μεταπτυχιακά προγράμματα στο συγκεκριμένο αντικείμενο δεν υπερβαίνουν τα πέντε συνολικά, με δύο από αυτά να προσφέρονται από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης.

Τα μεγάλα συγκριτικά πλεονεκτήματα του προγράμματος συνίστανται στα εξής:

• Ο εντατικός και πρωτοποριακός του χαρακτήρας, σε συνδυασμό με την μοναδικότητά του σε επίπεδο ελληνικής αλλά και ευρωπαϊκής ακαδημαϊκής κοινότητας.
  • Η στόχευσή του σε ένα εξαιρετικά μείζονος σημασίας κοινωνικό φαινόμενο.
  • Η σύνδεση και τα Μνημόνια Συνεργασίας που έχουμε υπογράψει με μεγάλους οργανισμούς, όπως η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ, ο Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης, η ActionAid, οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα, οι Γιατροί του Κόσμου και πολλοί άλλοι.
  • Το Θερινό Σχολείο, “Summer School”, που διοργανώνεται στη Λέσβο και συνδυάζει θεωρητικές εισηγήσεις, βιωματικά εργαστήρια και εκπαιδευτικές επισκέψεις.
  • Η προσέλκυση στην Ελλάδα φοιτητών από όλο τον κόσμο. Στα τρία χρόνια λειτουργίας του, έχουν εγγραφεί και παρακολουθήσει φοιτητές από πολλές χώρες του εξωτερικού, όπως οι ΗΠΑ, η Γερμανία, η Ιταλία, η Ισπανία, η Βραζιλία κλπ. Μεταξύ των φοιτητών μας συγκαταλέγονται λέκτορας σε πανεπιστήμιο των ΗΠΑ, δημοσιογράφος του Reuters με 25 και πλέον χρόνια εμπειρία, καθώς και έμπειροι δημοσιογράφοι ελληνικών και ξένων μέσων.

Οι αιτήσεις για το πρόγραμμα έχουν ήδη ξεκινήσει, ενώ για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε:
Web page: https://migromedia.gr/
E-mail : migromedia@media.uoa.gr