Διακρίσεις

Distinction for NKUA – It ranked in the 82th place worldwide in AD Scientific Universities Index World Top Universities Ranking 2022

Distinction for NKUA – It ranked in the 82th place worldwide in AD Scientific Universities Index World Top Universities Ranking 2022

A very important distinction, which demonstrates the high quality, the global impact and recognition of the research project at National and Kapodistrian University of Athens , was reflected in the results of the global research ranking “AD Scientific Index World Top Universities Ranking 2022″. More specifically, the institution ranks 82nd worldwide among 16,091 Universities from 216 countries included in this ranking. (see table 1)

Additionally, it is in 19th place among Europeans Universities and in 1st place among Greek public universities universities for 2022.

UniversityRegion RankWorld RankScientists in AD Index
1National and Kapodistrian University of Athens17821440
2Aristotle University of Thessaloniki144376986
3National Technical University of Athens181451528
4University of Crete193489346
5University of Patras (incl University of Western Greece)221543668
6University of Ioannina245609342
7Harokopio University of Athens39092981
8Technical University of Crete4381027128
9University of Thessaly5201238482
10Agricultural University of Athens5661342160
11Democritus University of Thrace5761359293
12University of West Attica6711581227
13Hellenic Open University747185750
14Athens University of Economics and Business8312135167
15University of the Aegean8702231201
16University of Piraeus8782255108
17Hellenic Mediterranean University983257096
18University of Macedonia1071286149
19International Hellenic University1121305450
20University of Western Macedonia1251346693
21School of Pedagogical and Technological Εducation1409407721
22University of Peloponnese1481449389
23Ionian University1716523839
24Panteion University of Political and Social Sciences1724527041
Source: https://www.adscientificindex.com/university-ranking/?country_code=gr

Another important distinction for EKPA is the fact that it has overall the largest number of scientists among the Greeks universities in the ranking (1440), while nine (9) of them are in the top 1000 researchers worldwide (see table 2)

Α/ΑFull NameFieldWorld RankTitle of Most Popular Publication
1Christine Κourkoumelis
Top 2%
Natural Sciences/ Physics#120Observation of a new particle in the search for the Standard Model Higgs boson with the ATLAS detector at the LHC
2Fassouliotis Dimitris
Top 2%
Natural Sciences/ Physics#132Observation of a new particle in the search for the Standard Model Higgs boson with the ATLAS detector at the LHC
3Paraskevas Paris Sphicas
Top 2%
Natural Sciences/ Physics#226Observation of a new boson at a mass of 125 GeV with the CMS experiment at the LHC
4George P Chrousos
Top 2%
Medical and Health Sciences/ Pediatric Endocrinology and Metabolism#229The concepts of stress and stress system disorders: overview of physical and behavioral homeostasis
5Niki Saoulidou
Top 2%
Natural Sciences/ Physics#255Observation of a new boson at a mass of 125 GeV with the CMS experiment at the LHC
6Konstantinos Theofilatos
Top 2%
Natural Sciences/ Physics#256Observation of a new boson at a mass of 125 GeV with the CMS experiment at the LHC
7Dimitrios Trichopoulos
Top 2%
Medical and Health Sciences/ Epidemiology and Public Health#608Worldwide trends in body-mass index, underweight, overweight, and obesity from 1975 to 2016
8Antonia Trichopoulou
Top 2%
President HHF Medical School NKUA#858Heart disease and stroke statistics–2012 update: a report from the American Heart Association
9Meletios Athanasios Dimopoulos
Top 2%
Dean, Clinical Therapeutics, Hematology- Oncology#996International Myeloma Working Group updated criteria for the diagnosis of multiple myeloma
10Gerasimos FilippatosMedical and Health Sciences/ Cardiology#1331ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure 2012: The Task Force for the Diagnosis and Treatment of Acute and Chronic Heart Failure 2012 of the European Society of Cardiology. Developed in collaboration with the Heart Failure Association (HFA) of the ESC
Source: https://www.adscientificindex.com/university/National+and+Kapodistrian+University+of+Athens/

Four criteria are used to rank the countries. The first is the number of scientists of each University in the list of 10,000 leading scientists. The second criterion is the number of scientists in list of 100,000 with the most important research output. The third is the total number of University scientists included in scientific catalog AD Scientific Index. In the event of a tie after application of all three of these criteria, is used as the fourth criterion the highest global ranking among researchers located in first place of their Foundation.

The total values of Hindex and i10-index together with the number of citations are used, as well as the total values of Hindex and i10-index of the last 5 years together with the number of references received in the last 5 years.

Table 3 shows the position of NKUA in its individual criteria ranking. It is worthy to note that in the i10 index criterion it is in 45th place worldwide and in 8th place in Europe.

Other CriteriaWorld Rank Among 16085 UniversitiesRegion Rank Among 3344
Universities
Rank Among Greek Universities
Total H index83201
Last 5 years H index92241
Total i10 index4581
Last 5 years i10 index54101
Citations68101
Last 5 years Citations72101
Source: https://www.adscientificindex.com/university/National+and+Kapodistrian+University+of+Athens/ 

Table 4 shows the distribution of the 1440 EKPA scientists in the individual scientific-research fields and in the top 2% and 10% of scientists in research output.

Number of scientists in National and Kapodistrian University of AthensTotal number of scientistsAgriculture & ForestryArts, Design and ArchitectureBusiness & ManagementEconomics & EconometricsEducationEngineering & TechnologyHistory, Philosophy, TheologyLaw / Law and Legal StudiesMedical and Health SciencesNatural SciencesSocial SciencesOthers
In World’s Top 2% Scientists5300000000129032
In World’s Top 10% Scientists25300001140012833077
Total Scientists in Index144010011221310414153420337491

In 1st place among Greek universities as mentioned above, is the National and Kapodistrian University of Athens and followed by the Aristotle University of Thessaloniki, the National and Technical University of Athens, while the first five are completed by the University of Crete and the University of Patras.

See also: https://studyingreece.edu.gr/great-distinction-for-nkua/

Βράβευση του Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών Κωνσταντίνου Καρτάλη

Βράβευση του Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών Κωνσταντίνου Καρτάλη

Η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης απένειμε (8.10.2026) το Βραβείο «Βύρων Αντίπας» για το 2026 στον Καθηγητή του ΕΚΠΑ Κωνσταντίνο Καρτάλη, για την πολυετή, καθοριστική και διεθνώς αναγνωρισμένη συμβολή του στην προστασία του περιβάλλοντος, στην αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής και στην προώθηση της βιώσιμης ανάπτυξης και της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Το βραβείο απένειμε η τ. Πρόεδρος […]

Σημαντική διάκριση για το ΕΚΠΑ – 1ο Βραβείο για την Υπηρεσία Ολοκληρωμένης Παρέμβασης Ψυχογηριατρικής Υποστήριξης (ΟΠΨΥ)

Σημαντική διάκριση για το ΕΚΠΑ – 1ο Βραβείο για την Υπηρεσία Ολοκληρωμένης Παρέμβασης Ψυχογηριατρικής Υποστήριξης (ΟΠΨΥ)

Με ιδιαίτερη χαρά και υπερηφάνεια, η ομάδα της Υπηρεσίας Ολοκληρωμένης Παρέμβασης Ψυχογηριατρικής Υποστήριξης (ΟΠΨΥ) παρέλαβε για λογαριασμό του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) το 1ο Βραβείο στην κατηγορία «Καλύτερη Εφαρμοσμένη Ιδέα», στη θεματική ενότητα «Υγεία – Εργασία & Κοινωνικές Υποθέσεις», στο πλαίσιο των Βραβείων Ψηφιακής Διακυβέρνησης 2024. Η σημαντική αυτή διάκριση επιβραβεύει μια πρωτοβουλία […]

Ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου τιμήθηκε με Certificate of Honour από την Association of Guardians of Mongolian History

Ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου τιμήθηκε με Certificate of Honour από την Association of Guardians of Mongolian History

Ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου τιμήθηκε με Certificate of Honour από την Association of Guardians of Mongolian History «για τη σημαντική συμβολή του στην ενίσχυση των σχέσεων μεταξύ Ελλάδας και Μογγολίας στα πεδία του πολιτισμού, της επιστήμης και της ιστορίας» (25.8.26). Σύντομο βιογραφικό Ο Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου είναι Καθηγητής Θεωρίας και Θεσμών της […]

Σημαντική διάκριση για το ΕΚΠΑ: Ο Καθηγητής Γεώργιος Καβύρης εξελέγη Εθνικός Εκπρόσωπος – Τακτικό Μέλος στην Ευρωπαϊκή Σεισμολογική Επιτροπή (ESC)

Σημαντική διάκριση για το ΕΚΠΑ: Ο Καθηγητής Γεώργιος Καβύρης εξελέγη Εθνικός Εκπρόσωπος – Τακτικό Μέλος στην Ευρωπαϊκή Σεισμολογική Επιτροπή (ESC)

Μία σημαντική διεθνής διάκριση για το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) και την ελληνική κοινότητα: ο Καθηγητής Σεισμολογίας – Σεισμικής Ανισοτροπίας του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος και Διευθυντής του Εργαστηρίου Σεισμολογίας του ΕΚΠΑ, Δρ. Γεώργιος Καβύρης, εξελέγη Εθνικός Εκπρόσωπος – Τακτικό Μέλος (Titular Member) της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Σεισμολογική Επιτροπή (European Seismological Commission – […]

Διπλή πρωτιά του ΕΚΠΑ στις διεθνείς κατατάξεις Πανεπιστημίων της Webometrics «Ranking Web of Universities» και «Transparent Ranking of Universities OpenAlex»

Διπλή πρωτιά του ΕΚΠΑ στις διεθνείς κατατάξεις Πανεπιστημίων της Webometrics «Ranking Web of Universities» και «Transparent Ranking of Universities OpenAlex»

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών καταλαμβάνει την 1η θέση μεταξύ όλων των ελληνικών πανεπιστημίων και στις δύο επίσημες κατατάξεις της Webometrics που δημοσίευσε τον Ιούλιο του 2026 ο Isidro F. Aguillo του Cybermetrics Lab, της ερευνητικής μονάδας του Instituto de Políticas y Bienes Públicos του ισπανικού Consejo Superior de Investigaciones Científicas. Πρόκειται για μια […]

Τρίτη θέση για το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ στον περιφερειακό τελικό του CFA Institute Research Challenge 2026 στο Κάιρο

Τρίτη θέση για το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ στον περιφερειακό τελικό του CFA Institute Research Challenge 2026 στο Κάιρο

Το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ανακοινώνει με ιδιαίτερη χαρά την κατάκτηση της τρίτης θέσης από την ομάδα του στον περιφερειακό τελικό του CFA Institute Research Challenge 2026, που πραγματοποιήθηκε στο Κάιρο, με τη συμμετοχή πανεπιστημιακών ομάδων από εννέα χώρες. Έχοντας κατακτήσει την πρώτη θέση στον ελληνικό διαγωνισμό, η ομάδα εκπροσώπησε […]

Σημαντική διάκριση για το ΕΚΠΑ – 1ο Βραβείο για την Υπηρεσία Ολοκληρωμένης Παρέμβασης Ψυχογηριατρικής Υποστήριξης (ΟΠΨΥ)

Σημαντική διάκριση για το ΕΚΠΑ – 1ο Βραβείο για την Υπηρεσία Ολοκληρωμένης Παρέμβασης Ψυχογηριατρικής Υποστήριξης (ΟΠΨΥ)

Με ιδιαίτερη χαρά και υπερηφάνεια, η ομάδα της Υπηρεσίας Ολοκληρωμένης Παρέμβασης Ψυχογηριατρικής Υποστήριξης (ΟΠΨΥ) παρέλαβε για λογαριασμό του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) το 1ο Βραβείο στην κατηγορία «Καλύτερη Εφαρμοσμένη Ιδέα», στη θεματική ενότητα «Υγεία – Εργασία & Κοινωνικές Υποθέσεις», στο πλαίσιο των Βραβείων Ψηφιακής Διακυβέρνησης 2024. Η σημαντική αυτή διάκριση επιβραβεύει μια πρωτοβουλία […]

Ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου τιμήθηκε με Certificate of Honour από την Association of Guardians of Mongolian History

Ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου τιμήθηκε με Certificate of Honour από την Association of Guardians of Mongolian History

Ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου τιμήθηκε με Certificate of Honour από την Association of Guardians of Mongolian History «για τη σημαντική συμβολή του στην ενίσχυση των σχέσεων μεταξύ Ελλάδας και Μογγολίας στα πεδία του πολιτισμού, της επιστήμης και της ιστορίας» (25.8.26). Σύντομο βιογραφικό Ο Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου είναι Καθηγητής Θεωρίας και Θεσμών της […]

Σημαντική διάκριση για το ΕΚΠΑ: Ο Καθηγητής Γεώργιος Καβύρης εξελέγη Εθνικός Εκπρόσωπος – Τακτικό Μέλος στην Ευρωπαϊκή Σεισμολογική Επιτροπή (ESC)

Σημαντική διάκριση για το ΕΚΠΑ: Ο Καθηγητής Γεώργιος Καβύρης εξελέγη Εθνικός Εκπρόσωπος – Τακτικό Μέλος στην Ευρωπαϊκή Σεισμολογική Επιτροπή (ESC)

Μία σημαντική διεθνής διάκριση για το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) και την ελληνική κοινότητα: ο Καθηγητής Σεισμολογίας – Σεισμικής Ανισοτροπίας του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος και Διευθυντής του Εργαστηρίου Σεισμολογίας του ΕΚΠΑ, Δρ. Γεώργιος Καβύρης, εξελέγη Εθνικός Εκπρόσωπος – Τακτικό Μέλος (Titular Member) της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Σεισμολογική Επιτροπή (European Seismological Commission – […]

Διπλή πρωτιά του ΕΚΠΑ στις διεθνείς κατατάξεις Πανεπιστημίων της Webometrics «Ranking Web of Universities» και «Transparent Ranking of Universities OpenAlex»

Διπλή πρωτιά του ΕΚΠΑ στις διεθνείς κατατάξεις Πανεπιστημίων της Webometrics «Ranking Web of Universities» και «Transparent Ranking of Universities OpenAlex»

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών καταλαμβάνει την 1η θέση μεταξύ όλων των ελληνικών πανεπιστημίων και στις δύο επίσημες κατατάξεις της Webometrics που δημοσίευσε τον Ιούλιο του 2026 ο Isidro F. Aguillo του Cybermetrics Lab, της ερευνητικής μονάδας του Instituto de Políticas y Bienes Públicos του ισπανικού Consejo Superior de Investigaciones Científicas. Πρόκειται για μια […]

Τρίτη θέση για το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ στον περιφερειακό τελικό του CFA Institute Research Challenge 2026 στο Κάιρο

Τρίτη θέση για το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ στον περιφερειακό τελικό του CFA Institute Research Challenge 2026 στο Κάιρο

Το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ανακοινώνει με ιδιαίτερη χαρά την κατάκτηση της τρίτης θέσης από την ομάδα του στον περιφερειακό τελικό του CFA Institute Research Challenge 2026, που πραγματοποιήθηκε στο Κάιρο, με τη συμμετοχή πανεπιστημιακών ομάδων από εννέα χώρες. Έχοντας κατακτήσει την πρώτη θέση στον ελληνικό διαγωνισμό, η ομάδα εκπροσώπησε […]

Νίκος Καρούζος, 100 χρόνια από τη γέννησή του, «Ο τρυγητός της βαθειάς επιφάνειας»: Όψεις της ποίησης του Νίκου Καρούζου» [16-18 Οκτωβρίου 2026]

Νίκος Καρούζος, 100 χρόνια από τη γέννησή του, «Ο τρυγητός της βαθειάς επιφάνειας»: Όψεις της ποίησης του Νίκου Καρούζου» [16-18 Οκτωβρίου 2026]

Ο Τομέας Νεοελληνικής Φιλολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του ΕΚΠΑ, σε συνεργασία με τον Δήμο Ναυπλιέων, οργανώνει τριήμερη επιστημονική συνάντηση με θέμα: «Ο τρυγητός της βαθειάς επιφάνειας»: Όψεις της ποίησης του Νίκου Καρούζου», με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη γέννηση του ποιητή. Οι εργασίες της επιστημονικής συνάντησης, οι οποίες περιλαμβάνουν 7 συνεδρίες, στρογγυλή τράπεζα, […]

Σεμινάριο στον κώδικα προσομοίωσης Monte Carlo N-Particle (MCNP) στο Εργαστήριο Πυρηνικής & Σωματιδιακής Φυσικής του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ

Σεμινάριο στον κώδικα προσομοίωσης Monte Carlo N-Particle (MCNP) στο Εργαστήριο Πυρηνικής & Σωματιδιακής Φυσικής του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ

Την Πέμπτη 8 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο Εργαστήριο Πυρηνικής & Σωματιδιακής Φυσικής του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ ένα hands-on σεμινάριο στον κώδικα προσομοίωσης Monte Carlo N-Particle (MCNP). Το σεμινάριο παρουσιάστηκε από τη Δρ. Θεοδώρα Βασιλοπούλου και τη Δρ. Αντιγόνη Καλαμαρά από το ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος», με στόχο την παρουσίαση σε φοιτητές του Τμήματος Φυσικής των βασικών αρχών […]

Επίσκεψη της καθηγήτριας Fathia Gaber Ebrahim στο ΕΚΠΑ και νέες προοπτικές συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο της Αλεξάνδρειας

Επίσκεψη της καθηγήτριας Fathia Gaber Ebrahim στο ΕΚΠΑ και νέες προοπτικές συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο της Αλεξάνδρειας

Την Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2026, το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Εθνικούκαι Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών υποδέχθηκε την καθηγήτρια Fathia Gaber Ebrahim, Πρόεδρο του Τμήματος Αρχαιολογίας του Ελληνορωμαϊκού Κόσμου της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Αλεξάνδρειας, στο πλαίσιο κινητικότητας Erasmus+ μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων. Κατά την επίσκεψή της, η καθηγήτρια Gaber Ebrahim προσέφερε διάλεξη με τίτλο […]

1η Προπαρασκευαστική Συνεδρία (Προσύνοδος): προτάσεις προς την 113η Σύνοδο Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων

1η Προπαρασκευαστική Συνεδρία (Προσύνοδος): προτάσεις προς την 113η Σύνοδο Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων

Τη Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2026, πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, η πρώτη (1η) Προπαρασκευαστική Συνεδρία (Προσύνοδος) για τη διαμόρφωση προτάσεων προς την 113η Σύνοδο Πρυτάνεων των Ελληνικών Α.Ε.Ι.. Το Προεδρείο της Συνόδου Πρυτάνεων, ο Γεράσιμος Σιάσος Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Προεδρεύων) και ο Σταμάτης Αγγελόπουλος Πρύτανης του Διεθνούς Πανεπιστημίου της […]

Συνδιαμορφώνουμε τη γνώση – Προωθούμε την καινοτομία: Το Πανεπιστήμιο Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU) και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ενισχύουν την επιστημονική τους συνεργασία

Συνδιαμορφώνουμε τη γνώση – Προωθούμε την καινοτομία: Το Πανεπιστήμιο Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU) και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ενισχύουν την επιστημονική τους συνεργασία

Σε τελετή που διοργανώθηκε από την Ιερά Μητρόπολη Γερμανίας στο Μόναχο, το Πανεπιστήμιο Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU) και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) υπέγραψαν, στις 8 Οκτωβρίου 2026, δύο συμφωνίες συνεργασίας, θέτοντας τις βάσεις για κοινή έρευνα, διδασκαλία και ακαδημαϊκές ανταλλαγές. Οι συμφωνίες προβλέπουν, μεταξύ άλλων, τη δημιουργία κοινού μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών (ΚΠΜΣ) με […]

Όλα όσα συνέβησαν στο διήμερο Συνέδριο «Διάλογοι για την Αθήνα» που οργάνωσε η εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ και του Δήμου Αθηναίων

Όλα όσα συνέβησαν στο διήμερο Συνέδριο «Διάλογοι για την Αθήνα» που οργάνωσε η εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ και του Δήμου Αθηναίων

Το διήμερο συνέδριο του «Βήματος» «Διάλογοι για την Αθήνα: Από τον μύθο στη σύγχρονη πόλη», που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ και φιλοξενήθηκε στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών, έφερε στο ίδιο τραπέζι διαφορετικές οπτικές για το παρελθόν, το παρόν και, κυρίως, το μέλλον της ελληνικής πρωτεύουσας. Με την παρουσία και τις παρεμβάσεις εκπροσώπων […]

Σεμινάριο στον κώδικα προσομοίωσης Monte Carlo N-Particle (MCNP) στο Εργαστήριο Πυρηνικής & Σωματιδιακής Φυσικής του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ

Σεμινάριο στον κώδικα προσομοίωσης Monte Carlo N-Particle (MCNP) στο Εργαστήριο Πυρηνικής & Σωματιδιακής Φυσικής του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ

Την Πέμπτη 8 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο Εργαστήριο Πυρηνικής & Σωματιδιακής Φυσικής του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ ένα hands-on σεμινάριο στον κώδικα προσομοίωσης Monte Carlo N-Particle (MCNP). Το σεμινάριο παρουσιάστηκε από τη Δρ. Θεοδώρα Βασιλοπούλου και τη Δρ. Αντιγόνη Καλαμαρά από το ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος», με στόχο την παρουσίαση σε φοιτητές του Τμήματος Φυσικής των βασικών αρχών […]

Επίσκεψη της καθηγήτριας Fathia Gaber Ebrahim στο ΕΚΠΑ και νέες προοπτικές συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο της Αλεξάνδρειας

Επίσκεψη της καθηγήτριας Fathia Gaber Ebrahim στο ΕΚΠΑ και νέες προοπτικές συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο της Αλεξάνδρειας

Την Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2026, το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Εθνικούκαι Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών υποδέχθηκε την καθηγήτρια Fathia Gaber Ebrahim, Πρόεδρο του Τμήματος Αρχαιολογίας του Ελληνορωμαϊκού Κόσμου της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Αλεξάνδρειας, στο πλαίσιο κινητικότητας Erasmus+ μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων. Κατά την επίσκεψή της, η καθηγήτρια Gaber Ebrahim προσέφερε διάλεξη με τίτλο […]

1η Προπαρασκευαστική Συνεδρία (Προσύνοδος): προτάσεις προς την 113η Σύνοδο Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων

1η Προπαρασκευαστική Συνεδρία (Προσύνοδος): προτάσεις προς την 113η Σύνοδο Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων

Τη Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2026, πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, η πρώτη (1η) Προπαρασκευαστική Συνεδρία (Προσύνοδος) για τη διαμόρφωση προτάσεων προς την 113η Σύνοδο Πρυτάνεων των Ελληνικών Α.Ε.Ι.. Το Προεδρείο της Συνόδου Πρυτάνεων, ο Γεράσιμος Σιάσος Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Προεδρεύων) και ο Σταμάτης Αγγελόπουλος Πρύτανης του Διεθνούς Πανεπιστημίου της […]

Συνδιαμορφώνουμε τη γνώση – Προωθούμε την καινοτομία: Το Πανεπιστήμιο Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU) και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ενισχύουν την επιστημονική τους συνεργασία

Συνδιαμορφώνουμε τη γνώση – Προωθούμε την καινοτομία: Το Πανεπιστήμιο Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU) και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ενισχύουν την επιστημονική τους συνεργασία

Σε τελετή που διοργανώθηκε από την Ιερά Μητρόπολη Γερμανίας στο Μόναχο, το Πανεπιστήμιο Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU) και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) υπέγραψαν, στις 8 Οκτωβρίου 2026, δύο συμφωνίες συνεργασίας, θέτοντας τις βάσεις για κοινή έρευνα, διδασκαλία και ακαδημαϊκές ανταλλαγές. Οι συμφωνίες προβλέπουν, μεταξύ άλλων, τη δημιουργία κοινού μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών (ΚΠΜΣ) με […]

Όλα όσα συνέβησαν στο διήμερο Συνέδριο «Διάλογοι για την Αθήνα» που οργάνωσε η εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ και του Δήμου Αθηναίων

Όλα όσα συνέβησαν στο διήμερο Συνέδριο «Διάλογοι για την Αθήνα» που οργάνωσε η εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ και του Δήμου Αθηναίων

Το διήμερο συνέδριο του «Βήματος» «Διάλογοι για την Αθήνα: Από τον μύθο στη σύγχρονη πόλη», που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ και φιλοξενήθηκε στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών, έφερε στο ίδιο τραπέζι διαφορετικές οπτικές για το παρελθόν, το παρόν και, κυρίως, το μέλλον της ελληνικής πρωτεύουσας. Με την παρουσία και τις παρεμβάσεις εκπροσώπων […]

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών

Το Ε.Κ.Π.Α. το οποίο εγκαινιάστηκε στις 3 Μαΐου του 1837, αρχικά στεγάστηκε σε ένα ανακαινισμένο οθωμανικό κτήριο στη βορειοανατολική πλευρά της Ακρόπολης, το οποίο στις μέρες μας έχει ανακαινιστεί και λειτουργεί ως Μουσείο του Πανεπιστημίου. Αρχικά ονομάστηκε «Οθωνικό Πανεπιστήμιο» από το όνομα του πρώτου βασιλιά της Ελλάδας Όθωνα και αποτελούνταν από 4 ακαδημαϊκά Τμήματα με 52 φοιτητές. Καθώς αποτελούσε το πρώτο Πανεπιστήμιο του νεοσύστατου ελληνικού κράτους, αλλά και της ευρύτερης βαλκανικής και μεσογειακής περιοχής, απέκτησε σημαντικό κοινωνικο-ιστορικό ρόλο, ο οποίος υπήρξε καθοριστικός για την παραγωγή συγκεκριμένης γνώσης και πολιτισμού μέσα στη χώρα.

Stay Connected

Ακολουθήστε το hub.uoa.gr στα Social Media

Newsletter

Γραφτείτε για να λαμβάνετε ενημερώσεις

closebutton
Μετάβαση στο περιεχόμενο