Ο Αναπληρωτής Καθηγητής του ΕΚΠΑ Β. Π. Βερτουδάκης στους επιλέγεντες Προγράμματος Υποτροφιών για μέλη ΔΕΠ (2023) από το Ι.Κ.Υ.

Από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.) και τον Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου Ομότιμο Καθηγητή Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ κύριο Μιχαήλ Κουτσιλιέρη ανακοινώθηκαν τα ονόματα των πανεπιστημιακών καθηγητών που επελέγησαν για το

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΜΕΛΩΝ ΔΕΠ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ Ή ΦΟΡΕΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

RTEmagicC DSCN2324 vertoudakis.jpg

Από τα οκτώ μέλη ΔΕΠ, ο Βασίλειος Π. Βερτουδάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του ΕΚΠΑ, είναι ο μόνος επιλεγείς από το ΕΚΠΑ – και με την υψηλότερη μοριοδότηση – για συνεργασία με το University of Sydney με εταίρο τον Καθηγητή Vrasidas Karalis.

Στόχο του προγράμματος αποτελεί η ενίσχυση της παρουσίας του ελληνικού πολιτισμού σε όλες τις ηπείρους και η ανάδειξη της συμβολής του στη διαμόρφωση του οικουμενικού πολιτισμού.

Ανακοίνωση του Ι.Κ.Υ.: https://www.iky.gr/el/iky-rss/item/4093-programma-ypotrofion-gia-meli-dep-etous-2023