Την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) υποδέχθηκε στις εγκαταστάσεις του στο Συγκρότημα Ευρίπου (Ψαχνά Ευβοίας του Δήμου Διρφύων Μεσσαπίων), μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ Τάξης των Λυκείων της πόλης των Ψαχνών στα πλαίσια της πρώτης «Ημέρας Καριέρας». Την ημερίδα διοργάνωσε από κοινού το Ε.Κ.Π.Α. με τον Δήμο Διρφύων Μεσσαπίων, ενώ κατά τη διάρκεια της σχετικής ημερίδας, μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Τάξης Λυκείου ενημερώθηκαν αναλυτικά για το σχέδιο ανάπτυξης της Ακαδημαϊκής αριστείας και της διασύνδεσης με τους τοπικούς φορείς, του Ε.Κ.Π.Α. στην περιοχή, καθώς και για το προσφερόμενο πρόγραμμα σπουδών και τις προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης των Τμημάτων του Ε.Κ.Π.Α. στο Συγκρότημα Ευρίπου. Εκ μέρους του Δήμου Διρφύων Μεσσαπίων, χαιρετισμό απηύθυνε η υπεύθυνη της δράσης κ. Ευαγγελία Σακκή Καραμούζη, η οποία είναι και εντεταλμένη Σύμβουλος διασύνδεσης του Δήμου Διρφύων Μεσσαπίων με το Πανεπιστημιακό Συγκρότημα Ευρίπου του Ε.Κ.Π.Α. Στη συνέχεια, κάθε τμήμα του Συγκροτήματος Ευρίπου Ε.Κ.Π.Α. παρουσιάστηκε από μέλη Δ.Ε.Π. του ως ακολούθως:

1. Το Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων παρουσιάστηκε από τον κ. Νικόλαο Αφράτη, Επίκουρο Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α.
  2. Το Τμήμα Αεροδιαστημικής Επιστήμης και Τεχνολογίας παρουσιάστηκε από τον κ. Αντώνιο Χατζηευφραιμίδη, Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α.
  3. Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας παρουσιάστηκε από τον κ. Χρήστο Τσιτσάκη, Αναπληρωτή Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α.
  4. Το Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας παρουσιάστηκε από τον κ. Διονύση Ξενάκη, Επίκουρο Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α.
  5. Το Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου παρουσιάστηκε από τον κ. Ιωάννη Σκοπετέα, Αναπληρωτή Καθηγητή Ε.Κ.Π.Α. και Πρόεδρο του Τμήματος.

Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Λυκείων από τα Ψαχνά Ευβοίας, ξεναγήθηκαν σε ερευνητικά και εκπαιδευτικά εργαστήρια των Τμημάτων του Ε.Κ.Π.Α., ενώ συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε δράσεις τις οποίες είχαν προετοιμάσει μέλη Δ.Ε.Π., φοιτητές και φοιτήτριες του Ε.Κ.Π.Α. Μεταξύ άλλων, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν εκπαιδευτικά και ερευνητικά εργαστήρια των Τμημάτων: α) Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων, την ξενάγηση των οποίων ανέλαβαν οι Καθηγήτριες κ. Όλγα Αρβανίτη, κ. Ναυσικά Παπαγεωργίου και κ. Μαρία Κούκου, β) Αεροδιαστημικής Τεχνολογίας και Επιστήμης, πιο συγκεκριμένα στα εργαστήρια «Συστημάτων Αεροδιαστημικής» και «Προηγμένων υλικών, Δομών και Ψηφιοποίησης», την ξενάγηση των οποίων ανέλαβαν τα μέλη Ε.ΤΕ.Π. κ. Δήμητρα Λουκαδάκη και κ. Σωτήρης Σιαμπάνης καθώς και φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος, γ) Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας, πιο συγκεκριμένα στο εργαστήριο «Δικτύων Επικοινωνιών» στο οποίο υλοποιείται και η υποστήριξη της δράσης του CISCO Networking Academy του Ε.Κ.Π.Α. από τον Επίκουρο Καθηγητή κ. Διονύση Ξενάκη, και δ) Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου, Εργαστήριο Επεξεργασίας Εικόνας και Ήχου, την ξενάγηση των οποίων ανέλαβαν ο Πρόεδρος του, Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Ιωάννης Σκοπετέας, και ο υπεύθυνος Μηχανοργάνωσης και Εξοπλισμού του Τμήματος κ. Δημήτρης Μπαρσάκης.

Μέσω της δράσης αυτής, το Ίδρυμα μας, οι Πρόεδροι των Τμημάτων του Συγκροτήματος Ευρίπου Ε.Κ.Π.Α., τα μέλη Δ.Ε.Π., καθώς και το εργαστηριακό και διοικητικό προσωπικό του Συγκροτήματος Ευρίπου Ε.Κ.Π.Α. επιβεβαιώνουν για μία ακόμη φορά την σταθερή προσήλωση τους στη διασύνδεση του Ιδρύματος μας με την τοπική κοινωνία, στη μεταφορά τεχνογνωσίας από και προς τους τοπικούς φορείς, προωθώντας ενεργά τη συνεργασία σε ένα διευρυμένο φάσμα ερευνητικών/επαιδευτικών συνεργειών και δράσεων προβολής.

careerps 11
careerps 14