Το ερευνητικό έργο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στην κρίση της πανδημίας COVID-19

Καθοριστική ήταν και κατά τον 2ο χρόνο της πανδημίας η συμβολή του ΕΚΠΑ σε Εθνικό επίπεδο όσον αφορά σε επιστημονικές δημοσιεύσεις για τη νόσο COVID-19 σύμφωνα με τα διαθέσιμα, επικαιροποιημένα στοιχεία. Οι δράσεις για τη διαχείριση, την πρόληψη και τον έλεγχο της νόσου COVID-19 προϋποθέτουν και βασίζονται στη συνεχή παρακολούθηση των σχετικών επιστημονικών ανακαλύψεων. Νέα αποτελέσματα έρευνας δημοσιεύονται συνεχώς με ταχύτατους ρυθμούς. Για τους επιστήμονες, η πανδημία έχει αποτελέσει μία εξαιρετικά σπάνια ευκαιρία, αλλά και συνάμα πρωτόγνωρη πρόκληση, να εξετάσουν συνδυαστικά ένα μεγάλο εύρος επιστημονικών τομέων. Τα στοιχεία δείχνουν την πολύ σημαντική συμμετοχή και συνεισφορά του ΕΚΠΑ και σε αυτόν τον τομέα και κατά τον 2o χρόνο της πανδημίας. Πιο συγκεκριμένα, κατά τον 1ο χρόνο είχαμε 381 δημοσιεύσεις με τη συμμετοχή Μελών του ΕΚΠΑ, ενώ κατά τον 2ο χρόνο είχαμε 644 δημοσιεύσεις! Η παρούσα έκδοση καταγράφει εντελώς συνοπτικά αυτό το πρωτοπόρο ερευνητικό έργο. Παράλληλα με το ερευνητικό έργο, συνεχίζονται οι υπεράνθρωπες προσπάθειες του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού μας που συνεχίζει άοκνα τον αγώνα περίθαλψης των ασθενών στις Μονάδες COVID και στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας.

Επισυνάπτεται το ερευνητικό έργο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στην κρίση της πανδημίας COVID-19 (2ος χρόνος ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2021-ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2022)

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ