Ε.Κ.Π.Α.: Συμμετοχή του Εργαστηρίου Μελέτης Ελληνογερμανικών Σχέσεων σε διεθνές χειμερινό σχολείο Διεθνικής Ιστορίας

Η διευθύντρια του Εργαστηρίου Μελέτης Ελληνογερμανικών Σχέσεων του Ε.Κ.Π.Α. και Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, κ. Ζηνοβία Λιαλιούτη, καθώς και ο συνεργαζόμενος ερευνητής του Εργαστηρίου, κ. Λουκάς Φρέρης, συμμετείχαν στο διεθνές χειμερινό σχολείο “Transnational_History_Lab: Writing the History of Science and Technology Anew”, που έλαβε χώρα στη Νυρεμβέργη από 5/2 έως 10/2/2024.

IMG 20240211 WA0006
IMG 20240211 WA0015

Το χειμερινό σχολείο διοργανώθηκε από τους Prof. Maria Rentetzi, και Dr. Aske Hennelund Nielsen, υπό την αιγίδα του Chair of Science, Technology and Gender Studies, Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU). Εστίασε σε θεωρητικά και μεθολογικά ζητήματα που εμπίπτουν στο πεδίο της διεθνικής ιστορίας (transnational history), με έμφαση στο ρόλο των διεθνών οργανισμών, των επιστημονικών δικτύων, καθώς και στην επίδραση των ιδεών που αφορούν στην επιστήμη και την τεχνολογία στον μετασχηματισμό των κοινωνιών κατά τον 19ο και τον 20ο αιώνα. Στο πλαίσιο του χειμερινού σχολείου, νεότεροι και έμπειροι ερευνητές συζήτησαν εν εξελίξει ερευνητικές εργασίες στο πλαίσιο σεμιναριών συναντήσεων, παρακολούθησαν θεματικές διαλέξεις και συμμετείχαν σε πολιτιστικές δράσεις που φωτίζουν την αλληλεπίδραση της επιστήμης με την κοινωνία.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο του χειμερινού σχολείου, δείτε εδώ: https://www.stgs.fau.de/transnational_history_lab-writing-the-history-of-science-and-technology-anew/

IMG 20240209 142926