Το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη: Εκπομπές Δημήτρη Παυλόπουλου με τίτλο: «Εικαστικές Ανιχνεύσεις. Μικρές Τομές στη Νεοελληνική Τέχνη»

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών, πολιτιστικών και καλλιτεχνικών δράσεων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, υπό τον γενικό τίτλο «το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη», εγκαινιάζεται σειρά εκπομπών του Δημήτρη Παυλόπουλου, Kαθηγητή Ιστορίας της Τέχνης στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής, με τίτλο: «Εικαστικές Ανιχνεύσεις. Μικρές Τομές στη Νεοελληνική Τέχνη».

Στις εκπομπές θα παρουσιάζονται πρόσωπα και θέματα που συνδέονται με την ιστορία της νεότερης ελληνικής ζωγραφικής, γλυπτικής, χαρακτικής, αρχιτεκτονικής από τον 19ο αιώνα έως και τις μέρες μας. Μέσα από συναντήσεις με εικαστικούς δημιουργούς και τις θεωρήσεις που αυτές προκαλούν στη ζωή και στα έργα τους, θα ιχνηλατούνται κρίσιμα εικαστικά ζητήματα που πιθανόν να μην έχουν αποτελέσει αντικείμενα ειδικού προβληματισμού.

Οι εκπομπές θα προβάλλονται από την PemptousiaTV, σε συμπαραγωγή με το «Ινστιτούτο Άγιος Μάξιμος ο Γραικός».

Η πρώτη εκπομπή επικεντρώνεται στη Φιλοσοφική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α., όπου, την εποχή της πανδημίας, ξεκίνησε πρόγραμμα εικαστικών παρεμβάσεων, με πρωτοβουλία του τότε κοσμήτορα της Σχολής, Καθηγητή Βυζαντινής Μουσικολογίας & Ψαλτικής Τέχνης, μέλους σήμερα του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α. Αχιλλέα Γ. Χαλδαιάκη. Τα έργα τέχνης παρουσιάζουν στην εκπομπή «Εικαστικές Ανιχνεύσεις» ο Δημήτρης Παυλόπουλος, καθ. Ιστορίας της Τέχνης στο Τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α., και ο καλεσμένος του Αχιλλέας Χαλδαιάκης.