Το Ε.Κ.Π.Α. στη μεγαλύτερη Άσκηση που έχει σχεδιαστεί ποτέ στην Ελλάδα για την αντιμετώπιση μεγάλου σεισμού

Η τριήμερης διάρκειας Επιχειρησιακή Άσκηση Πεδίου Πλήρους Ανάπτυξης Σεισμού και Συνοδών Γεωδυναμικών Φαινομένων στην Περιφέρεια Κρήτης με την κωδική ονομασία «ΜΙΝΩΑΣ 2024» ολοκληρώθηκε την Τετάρτη 24 Απριλίου με τον «εν θερμώ» απολογισμό του έντονου διημέρου που προηγήθηκε.

20240422 06

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη Άσκησης που έχει σχεδιαστεί ποτέ στην Ελλάδα για την αντιμετώπιση μεγάλου σεισμού και συνοδών φαινομένων, για πρώτη φορά σε επίπεδο Περιφέρειας και με τη συμμετοχή όλων των εμπλεκόμενων φορέων, με εντολή του Πρωθυπουργού και συνδιοργάνωση από το Υπουργείο Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας, τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας και την Περιφέρεια Κρήτης.

«Αυτή η άσκηση πλέον θεσμοθετείται και θα γίνεται σε διαφορετική περιοχή της χώρας μία φορά το χρόνο» δήλωσε ο Υπουργός Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας Βασίλης Κικίλιας.

«Η Άσκηση ‘Μίνωας 2024’ θα αποτελέσει οδηγό για τις επόμενες Ασκήσεις σε επίπεδο Περιφέρειας» επισήμανε ο Καθηγητής Ευθύμης Λέκκας, Καθηγητής του Ε.Κ.Π.Α. και Πρόεδρος του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας και της Ομάδας Σχεδιασμού Άσκησης. «Η Άσκηση ήταν για όλους μας μία σημαντική εμπειρία. Πάνω από 150.000 επιχειρησιακοί φορείς, επιστήμονες, άνθρωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, εκπαιδευτικοί, υγειονομικοί, εθελοντές, επιχειρήσεις, απλοί πολίτες, συνεργαζόμενοι, εμπλουτίσaμε τις γνώσεις μας και εντοπίσαμε προβλήματα και δυσκολίες, ώστε να βελτιωθούμε σε κάθε επίπεδο».

Με δύο μεγάλες σεισμικές δονήσεις, εκδήλωση τσουνάμι και κατολισθητικών φαινομένων και 75 επεισόδια, η Άσκηση Πεδίου «ΜΙΝΩΑΣ 2024» αποτέλεσε την πιο αποτελεσματική μέθοδο ελέγχου της ικανότητας του μηχανισμού πολιτικής προστασίας να αντιμετωπίσει μια ισχυρή σεισμική διέγερση, ώστε να βελτιωθεί η επιχειρησιακή ετοιμότητα όλων των εμπλεκόμενων φορέων σε Τοπικό, Περιφερειακό και Κεντρικό Επίπεδο.

Από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, συμμετείχαν επίσης στην Άσκηση ως Προσκεκλημένοι Παρατηρητές ο Αντιπρύτανης Διοικητικών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας Καθηγητής Ευστάθιος Ευσταθόπουλος, η Πρόεδρος του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος Καθηγήτρια Ασημίνα Αντωναράκου, μέλη ΔΕΠ και ΕΔΙΠ του Τμήματος και Μεταπτυχιακοί Φοιτητές και Απόφοιτοι του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων».