Το ΕΚΠΑ στην 75η θέση παγκοσμίως για την πολιτική του σε θέματα ισότητας των φύλων και στην 81η θέση για τις δράσεις του  που αφορούν την μείωση των κοινωνικών ανισοτήτων, σύμφωνα με την Κατάταξη ΤΗΕ Impact Ranking

Προσφάτως ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα για το 2022 της παγκόσμιας Κατάταξης Πανεπιστημίων «Times Higher Education Impact Ranking». Η εν λόγω κατάταξη, η οποία δημοσιεύεται για 4η συνεχόμενη χρονιά, αξιολογεί τα Πανεπιστήμια με βάση την οικονομική και κοινωνική τους επίδραση, όπως αυτή αποτιμάται από τους δεκαεπτά στόχους βιώσιμης και αειφόρου ανάπτυξης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών.  Το ΕΚΠΑ επέτυχε υψηλές θέσεις και διακρίσεις τόσο συνολικά όσο και σε επιμέρους στόχους οικονομικής και κοινωνικής ανάπτυξης. Πιο συγκεκριμένα οι πιο σημαντικές εξ αυτών είναι οι εξής:

• Στον Στόχο 5: Ισότητα των Φύλων (Gender Equality), το ΕΚΠΑ βρίσκεται στην 75η Θέση παγκοσμίως μεταξύ των 938 Πανεπιστημίων.
  • Στον Στόχο 10: Μείωση Ανισοτήτων (Reduced Inequalities) το ΕΚΠΑ βρίσκεται στην 81η Θέση στον κόσμο μεταξύ 796 Πανεπιστημίων.
  • Στον Στόχο 4: Ποιοτική Εκπαίδευση (Quality Education), το ΕΚΠΑ βρίσκεται στις θέσεις 101-200 παγκοσμίως μεταξύ των 1180 Πανεπιστημίων.
  • Στον Στόχο 9: Βιομηχανία, Καινοτομία και Υποδομές (Industry, Innovation and Infrastructure), το ΕΚΠΑ βρίσκεται στις θέσεις 101-200 παγκοσμίως μεταξύ των 785 Πανεπιστημίων.
  • Στον Στόχο 8: Αξιοπρεπής Εργασία και Οικονομική Ανάπτυξη   (Decent Work and Economic Growth), το ΕΚΠΑ βρίσκεται στις θέσεις 201-300 παγκοσμίως μεταξύ των 849 Πανεπιστημίων.

Στο επισυναπτόμενο κείμενο μπορείτε να βρείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και στους 8 δείκτες βιώσιμης ανάπτυξης στους οποίους αξιολογήθηκε το Πανεπιστήμιο μας, καθώς και στοιχεία που αφορούν τη μεθοδολογία και τα κριτήρια της Κατάταξης.

Με σταθερά βήματα και τη συνεργασία όλων των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, ως Πρυτανικές Αρχές, έχουμε πάγια επιδίωξη ένα ανοικτό, ποιοτικό, εξωστρεφές Δημόσιο Πανεπιστήμιο μέσα στην κοινωνία και τις ανάγκες της.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ