Διαδικτυακή εκδήλωση «ESG: Μία διαρκής πρόκληση για τις επιχειρήσεις» [13/12/23, 7 μ.μ.]

Το University of Athens MBA, σε συνεργασία με το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Φιλοσοφία και Διοίκηση του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και τα Προγράμματα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Executive Education, διοργανώνουν στο πλαίσιο του Business Series διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα «ESG: Μία διαρκής πρόκληση για τις επιχειρήσεις».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου 2023, στις 7 μ.μ., διαδικτυακά μέσω Microsoft Teams.

Η άνοδος της Περιβαλλοντικής, Κοινωνικής και Εταιρικής Διακυβέρνησης (ESG) αντιπροσωπεύει ένα παράδειγμα μετασχηματισμού για τις επιχειρήσεις, συμβολίζοντας μια δέσμευση προς την αειφορία και την υιοθέτηση υπεύθυνων επιχειρηματικών πρακτικών. Το ESG υπερβαίνει τη λογική της στενής αφοσίωσης στην κερδοφορία, αγκαλιάζοντας το περιβαλλοντικό αποτύπωμα μιας εταιρείας, την κοινωνική της ευθύνη και τις δομές διακυβέρνησης. Η υιοθέτηση του ESG δεν είναι απλά μια ηθική προσταγή· αναγνωρίζεται ως στρατηγική αναγκαιότητα. Οι εταιρείες που ενσωματώνουν τους παράγοντες ESG στη διαδικασία λήψης αποφάσεων τους ενισχύουν το φήμη τους, αντιμετωπίζουν τους κινδύνους και τίθενται σε θέση μακροπρόθεσμης ανθεκτικότητας. Ωστόσο, η πλοήγηση στον χώρο του ESG θέτει διαρκείς προκλήσεις, από τη δημιουργία διαφανών και αποτελεσματικών δομών διακυβέρνησης έως τη διαχείριση των πολυπλοκοτήτων της βιωσιμότητας της αλυσίδας εφοδιασμού.

Στη διαδικτυακή εκδήλωση θα μιλήσουν:

• Ανδρέας Παπανδρέου, Καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ, Μέλος της Επιτροπής των δύο μεταπτυχιακών προγραμμάτων και Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος προγράμματος ExEd του ΚΕΔΙΒΙΜ του ΕΚΠΑ για το ESG
  • Παναγιώτα Λαμπροπούλου, Executive Director του UN Global Compact Network Greece
  • Έλενα Αθουσάκη, Προϊσταμένη του τμήματος ESG, Motor Oil
  • Ανδρέας Κουτούπης, Καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Χαιρετισμό στην εκδήλωση θα απευθύνει ο Διευθυντής του University of Athens MBA Αν. Καθηγητής Δημήτριος Μπάλιος.

Δήλωση συμμετοχής: https://forms.gle/K2CCTnKygaFSJQ32A

Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης από το University of Athens MBA.

Περισσότερες πληροφορίες και βίντεο για την εκδήλωση:

Scheduled Οικονομικές Επιστήμες Παρουσιάσεις