Διαδικτυακό Σεμινάριο με θέμα “Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Καινοτομίας (EIT)” από το Γραφείο Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων ΕΚΠΑ

Το Γραφείο Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων του Πανεπιστημίου Αθηνών στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του για την υποστήριξη της ακαδημαϊκής κοινότητας του ΕΚΠΑ, διοργανώνει τη Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 15:00 – 16:00, διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα: Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Καινοτομίας (EIT).

Στόχος του σεμιναρίου είναι η ενημέρωση της ερευνητικής κοινότητας του Πανεπιστημίου Αθηνών για την αξιοποίηση των υποστηρικτικών και χρηματοδοτικών ευκαιριών που προσφέρονται από το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Έρευνας και Καινοτομίας, μέσω των Κοινοτήτων Καινοτομίας.

Το ΕΙΤ ιδρύθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή το 2008 με στόχο την προώθηση της καινοτομίας σε ολόκληρη την Ευρώπη, μέσω της ενσωμάτωσης των επιχειρήσεων, της εκπαίδευσης και της έρευνας, με στόχο την εξεύρεση λύσεων σε αναδυόμενες παγκόσμιες προκλήσεις. Το ΕΙΤ υποστηρίζει την ανάπτυξη δυναμικών και μακροπρόθεσμων πανευρωπαϊκών εταιρικών σχέσεων μεταξύ κορυφαίων επιχειρήσεων και ερευνητικών εργαστηρίων. Πρόκειται για τις λεγόμενες Κοινότητες Καινοτομίας και κάθε μία από αυτές εστιάζει στην εξεύρεση λύσεων σε μια συγκεκριμένη παγκόσμια πρόκληση: από την κλιματική αλλαγή και τη βιώσιμη ενέργεια έως την υγιεινή διαβίωση και τα τρόφιμα.

Για να συνδεθείτε στο σεμινάριο ακολουθείστε το παρακάτω link: https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=m7114475526a66d72c569f71b65c59921

Για να δηλώσετε συμμετοχή στο σεμινάριο, συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα.

Για οποιαδήποτε πληροφορία απευθυνθείτε στο e-mail: funding@uoa.gr

Scheduled Θετικές Επιστήμες και Τεχνολογία Παρουσιάσεις