Ανοιχτές & Προσεχείς Προκηρύξεις Εθνικών Χρηματοδοτικών Προγραμμάτων

Σύμφωνα με πληροφορίες από το Ενημερωτικό Δελτίο της Εταιρίας Αξιοποιήσεως και Διαχειρίσεως της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, πρόεδρος της οποίας είναι ο κ. Θωμαΐδης Νικόλαος, καθηγητής Αναλυτικής Χημείας του Πανεπιστημίου Αθηνών, η Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης Ε.Π. “Ανάπτυξη Ανθρωπίνου Δυναμικού και Δια Βίου Μάθηση” ανακοίνωσε στις 21/7/21 τη Δράση “Υποστήριξη Δράσεων Στήριξης της Επιχειρηματικότητας, Καινοτομίας και Ωρίμανσης για την Αξιοποίηση της Ερευνητικής Δραστηριότητας και των Νέων Προϊόντων και Υπηρεσιών που αναπτύσσονται στα Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης”.

Τίτλος Πρόσκλησης: «Υποστήριξη Δράσεων Στήριξης της Επιχειρηματικότητας, Καινοτομίας και Ωρίμανσης για την Αξιοποίηση της Ερευνητικής Δραστηριότητας και των Νέων Προϊόντων και Υπηρεσιών που αναπτύσσονται στα Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης»

Περιγραφή Πρόσκλησης: Η δράση αποσκοπεί στην υποστήριξη Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης και Συνεργατικών Σχημάτων για την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας, καινοτομίας και επιχειρηματικής ωρίμανσης, με στόχο την αξιοποίηση της ερευνητικής δραστηριότητας, των εφευρέσεων και των νέων προϊόντων και υπηρεσιών που αναπτύσσονται στον ακαδημαϊκό χώρο, ενισχύοντας τη σύνδεση με την αγορά εργασίας και τη βιομηχανία και την απασχολησιμότητα των αποφοίτων και των ερευνητών.
Οι δράσεις των Ιδρυμάτων/Συνεργατικών Σχημάτων θα αναπτυχθούν σε τρεις άξονες:

• Α’ άξονας: Ανάπτυξη δράσεων στα ΑΕΙ
  • Β’ άξονας: Οργάνωση και υποστήριξη των εργασιών του Συνεργατικού Σχήματος
  • Γ’ άξονας: Χρηματοοικονομική Διαχείριση και Υποδομές

Π/Υ Πρόσκλησης(€): 15.000.000

Δικαιούχοι Πρόσκλησης:
• Το σύνολο των ελληνικών ΑΕΙ και οι
• ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΙ ΦΟΡΕΙΣ του άρθρου 12, ν.4386/2016 (μόνο ως συνδικαιούχοι των ΑΕΙ για υλοποίηση υποέργων)

Π/Υ Έργου(€): 500.000 – 910.000 αναλόγως του ΑΕΙ
Λήξη Υποβολής: 31/12/2021

Μπορείτε να δείτε τα αρχεία της πρόσκλησης, εδώ.

από έως
Scheduled Προκηρύξεις