Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 αρχίζουν οι Βραδιές Κοινού που οργανώνει το Τμήμα Φυσικής και το Γεροσταθοπούλειο Πανεπιστημιακό Αστεροσκοπείο.

Η πρώτη βραδιά είναι αφιερωμένη στο σέλας και στην εξαιρετικά σπάνια εμφάνισή του στη χώρα μας. Ομιλητής θα είναι ο Ιωάννης Δαγκλής, Καθηγητής του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και Πρόεδρος του Ελληνικού Κέντρου Διαστήματος. Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο «Αρίσταρχος» του Τμήματος Φυσικής στις 6 μ.μ.

σέλας
Η ιστορική φωτογραφία του κόκκινου σέλαος του 2003 στην Αττική. © Αντώνης Αγιομαμίτης

Περίληψη της ομιλίας
Στις 5 Νοεμβρίου 2023 οι κάτοικοι της Μακεδονίας και της Θράκης είχαν τη σπάνια τύχη να δουν το βόρειο σέλας – το σαγηνευτικό ουράνιο υπερθέαμα που εμφανίζεται σπανιότατα στην Ελλάδα. Το σέλας είναι ένα φαινόμενο που ενώνει Γη και Διάστημα, καθώς οφείλεται στην επίδραση διαστημικών μαγνητικών καταιγίδων στην ατμόσφαιρα της Γης. Πρόκειται για ένα πανηγύρι φωτός στον νυχτερινό ουρανό, που προέρχεται από τη διέγερση ατόμων οξυγόνου και αζώτου από διαστημικά ηλεκτρόνια. Είναι το μόνο φαινόμενο του διαστημικού μας περιβάλλοντος που ο άνθρωπος μπορεί να αντιληφθεί με τις αισθήσεις του και χωρίς τη βοήθεια της τεχνολογίας. Θα συζητήσουμε για τη φυσική βάση του σέλαος, για την ομορφιά του και για τις λιγοστές εμφανίσεις του στη χώρα μας.

Μετά τη διάλεξη θα ακολουθήσει επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο, όπου θα γίνει επίδειξη της λειτουργίας του τηλεσκοπίου από τον Δρ. Κοσμά Γαζέα, καθώς και νυχτερινή παρατήρηση, εφόσον το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες.

Η δήλωση συμμετοχής ομάδων άνω των 5 ατόμων για τη νυχτερινή παρατήρηση είναι υποχρεωτική λόγω της περιορισμένης χωρητικότητας του χώρου του τηλεσκοπίου.

Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής: 210 727 6715 (κα. Ζαρμπούτη).

Scheduled Θετικές Επιστήμες και Τεχνολογία Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις