Το ΕΚΠΑ, ως μέλος του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών δράσεων του CIVIS, διοργανώνει και μπορεί να προσφέρει “Ανοιχτά, Διαδικτυακά Μαθήματα” (Open Online Courses) στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS, παρέχοντας τους δωρεάν, υψηλής ποιότητας διαδικτυακά, εκπαιδευτικά μαθήματα-σεμινάρια, που αφορούν διάφορα επιστημονικά πεδία.

qB3PfWvpcYuBE1IQ 1

Το πρώτο “Ανοιχτό Διαδικτυακό Μάθημα” του ΕΚΠΑ για το εαρινό εξάμηνο, είναι ήδη διαθέσιμο και έχει αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS.

Δείτε τις πληροφορίες και δηλώστε συμμετοχή!

Τίτλος μαθήματος: “Second-language Phonetics, Phonology and Pronunciation”

“This course examines issues related to phonetics and phonology of the second language (L2) acquisition. These include a discussion of current L2 theories and how they address notions such as the critical period hypothesis, differences between first (L1) and L2 acquisition, factors affecting the degree of foreign accent, plasticity of the human brain, and effects of L1 on L2 learning. Computer-based training techniques and state-of-the-art L2 pronunciation apps will also be discussed with a focus on the teaching of Greek pronunciation to L2 learners from different L1 backgrounds.
Upon completion of this course, students will be able to:-Understand and discuss current theories of second language speech perception and pronunciation-Understand why specific sounds pose difficulty to learners from different first-language backgrounds with a focus on the learning of Greek as a second/foreign language-Assess current pronunciation apps and create platforms for teaching pronunciation”

Ποιους αφορά: ΠροπτυχιακούςΦοιτητές
Πεδία Σπουδών:
 Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
14 Φεβρουαρίου 2022
Αιτήσεις:
στη φόρμα(για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση του αρμόδιου συντονιστή του μαθήματος, Επίκουρου Καθηγητή κ. Λέγγερη: alengeri@phil.uoa.gr)
Format μαθήματος:
Διαδικτυακό (Online διαλέξεις), [Μετά την αίτησή σας και εφόσον γίνει αποδεκτή, θα λάβετε οδηγίες για το πως θα συνδεθείτε στο μάθημα].
Γλώσσα μαθήματος:
ECTS:
Αριθμός Φοιτητών του CIVIS: 20 (maximum)
Έναρξη μαθήματος: 23 Φεβρουαρίου 2022

Για περαιτέρω πληροφόρηση, δείτε την πρόσκληση με τις προϋποθέσεις συμμετοχής και τις αναλυτικές πληροφορίες του μαθήματος στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία CIVIS Open Online Courses.