Τελετή έναρξης της Θερινής Ακαδημίας με θέμα: “Athen als Stätte des Europäischen Kulturerbes – Η πόλη της Αθήνας ως εστία της ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς” [6/6/22, 09:00]

Την 6η Ιουνίου 2022, ημέρα Δευτέρα και ώρα 09.00 π.μ. στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα πραγματοποιηθεί η τελετή έναρξης της Θερινής Ακαδημίας με θέμα: “Athen als Stätte des Europäischen Kulturerbes-Η πόλη της Αθήνας ως εστία της ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς”.

Η τελετή της αναγόρευσης παράλληλα θα μεταδίδεται διαδικτυακά:

Η Θερινή Ακαδημία διοργανώνεται από το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο: “Το μέλλον της πολιτιστικής κληρονομιάς στη σύγχρονη Ευρώπη / The Future of Cultural Heritage in Modern Europe” και αποτελεί σύμπραξη οκτώ ευρωπαϊκών πανεπιστημίων με τη συνεργασία εθνικών και πανεπιστημιακών βιβλιοθηκών και μουσείων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Δημόπουλο.

Χαιρετισμοί από:
– τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγητή Αχιλλέα Χαλδαιάκη
– την Πρόεδρο του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, καθηγήτρια Φρειδερίκη Μπατσαλιά.

Εισηγητική ομιλία του ομότιμου καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Κωνσταντίνου Μπουραζέλη, με θέμα: “Die eingegliederte Antike. Das Zentralgebäude der Athener Universität als identitätsstiftendes Monument – Εντάσσοντας την αρχαιότητα. Το κεντρικό κτήριο του Ε.Κ.Π.Α. ως συστατικό μνημείο ταυτότητας”.

Θα ακολουθήσει ξενάγηση στο κεντρικό κτήριο του Ε.Κ.Π.Α. από τον ομότιμο καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α., Κωνσταντίνο Μπουραζέλη.

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις