Ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ Δ. Παναγιωτόπουλος στο 1ο Πανελλήνιο Φόρουμ Επιχειρηματικής Εξωστρέφειας Ελλάδας –Ινδίας

Στις 4 Απριλίου 2023 στο WYNDHAM GRAND ATHENS, ξεκίνησε το Πρώτο Πανελλήνιο Φόρουμ Επιχειρηματικής Εξωστρέφειας Ελλάδας –Ινδίας που οργάνωσε το Ελληνο-Ινδικό Επιμελητήριο σε συνεργασία με το PHDCCI το αρχαιότερο Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο της Ινδίας (έτος ίδρυσης 1905), το οποίο αριθμεί 150.000 ενεργά μέλη του Ελληνο-Ινδικού Επιμελητηρίου.

program 1

Στο συνέδριο βρέθηκε μετά από πρόσκληση ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ, Δημήτρης Παναγιωτόπουλος και έλαβε μέρος με θέμα «Διεθνείς σχέσεις – Πανεπιστήμιο, Προσεγγίσεις και Προσανατολισμοί».

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης βραβεύθηκε ο Πρέσβης της Αυστραλίας στην Ελλάδα ο κ. Αθανάσιος Σπύρου στον οποίο εκλήθην ο Καθηγητής κ. Παναγιωτόπουλος, εκ μέρους του Επιμελητηρίου, να κάνει την απονομή.

pfoto2

Ο Καθηγητής Δ. Παναγιωτόπουλος αναφερόμενος στις διεθνείς συνεργασίες των Πανεπιστημίων, είπε τα εξής:

Στον τομέα αυτό το ενδιαφέρον μας σήμερα οφείλει να επικεντρωθεί στις διεθνείς πολιτιστικές σχέσεις. Ένα σημαντικό κομμάτι της ακαδημαϊκής κοινότητας το θεωρεί ως ένα διακριτό διεπιστημονικό πεδίο επιστημονικών και εκπαιδευτικών δράσεων. Τα ελληνικά Πανεπιστήμια στη διάρκεια της μακράς διαδρομής τους παρουσιάζουν σημαντικό έργο, με αξιόλογα αποτελέσματα στον τομέα της διεθνούς συνεργασίας με διακεκριμένα πανεπιστημιακά ιδρύματα και ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού. Τέλος, θεωρούμε ότι τα Πανεπιστήμια της Ινδίας στη βάση του «Ελληνο-Ινδικού Επιμελητηρίου» ως συνδετικού κρίκου, αλλά και με τη βοήθεια διεθνών εκπαιδευτικών Οργανισμών, Ενώσεων και Πανεπιστημιακών Δικτύων, Ελλάδος και Ινδίας, μπορούν να ξεκινήσουν τις πρώτες επαφές, με επικέντρωση στα Πολιτιστικά εκπαιδευτικά προγράμματα ώστε να φτάσουμε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο πολιτιστικής και εκπαιδευτικής συνεργασίας.

Η πρόταση που καταθέσαμε είναι ότι θα μπορούσε στη συνεργασία αυτή να ευδοκιμήσει η σύσταση ενός Ινστιτούτου Διεθνών σχέσεων και θεσμών με έδρα στην Ελλάδα και την Ινδία για την έρευνα και εκπαίδευση πάνω σε αυτό τον επιστημονικό ορίζοντα, παράλληλα με τη δημιουργία ανταλλακτικών προγραμμάτων εκπαίδευσης φοιτητών αλλά και άλλων κατηγοριών του τύπου
Summer School!

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το φόρουμ στον κάτωθι σύνδεσμο: