Ανάρτηση της Καθηγήτριας του ΕΚΠΑ Ελένης Λαζαράτου “Τα θύματα της σύγκρουσης των τρένων”

lazaratou

Σε ανάρτησή της στο Facebook με τίτλο “Τα θύματα της σύγκρουσης των τρένων”, η Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ Ελένη Λαζαράτου, σχολιάζει το δυστύχημα στα Τέμπη της 28ης Φεβρουαρίου 2023:

“Σήμερα Πέμπτη πρωί , αναφέρονται επίσημα 44 νεκροί, 19 αγνοούμενοι και 83 τραυματίες ως θύματα της παράλογης τραγωδίας που συγκλονίζει την χώρα.

Πρόχειρος και ελλιπής απολογισμός.

Θύματα είναι όλοι οι υπόλοιποι από τους 350 επιβαίνοντες , οι οποίοι αν και δεν φέρουν σωματικές βλάβες, βίωσαν ψυχικό τραυματισμό. Για το υπόλοιπο της ζωής τους οι φρικτές εικόνες θα παραμείνουν χαραγμένες μέσα τους.

Πολλοί απ’ αυτούς θα αναπτύξουν Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες (PTSD) ή κατάθλιψη, που θα τους βασανίσει.

Θύματα είναι οι οικογένειες και το άμεσο περιβάλλον των 350 επιβαινόντων, εκείνων που έχασαν ανθρώπους ή που καλούνται να περιθάλψουν σωματικά και ψυχικά τους επιζώντες. Η ζωή τους έχει αλλάξει ριζικά και τίποτε δεν θα είναι το ίδιο όπως πριν.

Θύματα είμαστε όλοι όσοι παρακολουθούμε τον καταιγισμό εικόνων και πληροφοριών , που κάνουν μέσα μας να ξεχειλίζει η θλίψη και η οργή. Θα δυσκολευτούμε να επεξεργαστούμε οι νεότεροι την ταύτιση με τους φοιτητές που επέστρεφαν στις σπουδές τους και οι μεγαλύτεροι με τους γονείς αυτών των παιδιών, που περιφέρουν την φωτογραφία τους αναζητώντας απεγνωσμένα ελπίδα.

Θύματα είμαστε όλοι οι Έλληνες, που ξαφνικά έγινε φανερό ότι κινδυνεύουμε από την ανικανότητα ιθυνόντων και διάφορες σκοπιμότητες (που δεν είναι ο χώρος να αναλυθούν εδώ), να προστατευθεί το πολυτιμότερο αγαθό: η ανθρώπινη ζωή.”

Βλ. επίσης: https://www.facebook.com/helen.lazaratou/posts/pfbid02kxcs3n1nVmSUi9sUt8QWhJae8zdFc37XLdayCg69WfrzAfgAob6SAB6Nku8sni5Ml