Μεταπτυχιακοί φοιτητές και φοιτήτριες από όλο τον κόσμο επιλέγουν το ΕΚΠΑ για την εκπόνηση της διπλωματικής τους εργασίας

ekpa1

Στο αγγλόφωνο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του ΕΚΠΑ ‘Science, Technology, Society—Science and Technology Studies’ επέλεξαν να εκπονήσουν το εαρινό εξάμηνο 2021-2022 τη διπλωματική τους εργασία φοιτητές και φοιτήτριες από την Αυστρία, την Ιταλία, την Ισπανία, τη Νορβηγία και την Ινδία. Έρχονται στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό στο πλαίσιο της συμμετοχής του ΕΚΠΑ στο διευρωπαϊκό μεταπτυχιακό ESST, αξιοποιώντας συμφωνίες Erasmus, έχοντας επιλέξει ως πεδίο ESST Research Specialization το ‘Digital Technology in Society’ (επιστημονικός υπεύθυνος: Τέλης Τύμπας, καθηγητής και πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης). Θα προστεθούν σε μία ομάδα αλλοδαπών μεταπτυχιακών του ίδιου μεταπτυχιακού που περιλαμβάνει φοιτητές και φοιτήτριες από τις ΗΠΑ, την Ιαπωνία, την Κίνα, τη Βραζιλία και την Τουρκία. Στη φωτογραφία τα προερχόμενα από το ESST μέλη της διεθνούς κοινότητας των μεταπτυχιακών φοιτητών/φοιτητριών του ‘Science, Technology, Society-Science and Technology Studies’, το οποίο προσφέρεται μέσω της συνεργασίας των Τμημάτων Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης & Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ, μαζί με τους καθηγητές Τέλη Τύμπα και Σταύρο Δρακόπουλο, διευθυντή και αναπληρωτή διευθυντή του αγγλόφωνου αυτού μεταπτυχιακού, και την κ. Μαρία Γκίκα, προϊσταμένη της γραμματειακής υποστήριξης της πολυμελούς αυτής ομάδας μεταπτυχιακών από όλο τον κόσμο.