Πρακτικό Σεμινάριο Εφαρμογής: ‘Διαδικασία Ναύλωσης: Από τη Διαπραγμάτευση ως την Ολοκλήρωση’ από το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, πραγματοποιεί Πρακτικό Σεμινάριο Εφαρμογής, στην έδρα του (Συγκρότημα Ευρίπου), υπό την οργάνωση του κ. Ευθύμιου Ρουμπή, Επίκουρου Καθηγητή Ναυτιλιακών Οικονομικών του Τμήματος.

Θέμα: ‘Διαδικασία Ναύλωσης: Από τη Διαπραγμάτευση ως την Ολοκλήρωση’
Ημερομηνία: Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2022, 12.00 μμ.
Ομιλήτρια: Δρ. Εύη Πλωμαρίτου

Θέματα Σεμιναρίου:

• Παρουσίαση οικονομικών, εμπορικών, νομικών, διαχειριστικών και πρακτικών διαστάσεων του αντικειμένου των ναυλώσεων.
  • Εξήγηση βασικών τύπων ναύλωσης και κρίσιμων όρων συμβάσεων, καθώς και ρόλος διεθνών ναυτιλιακών οργανισμών σχετικών με την ανάπτυξη και διατύπωση των συμβάσεων ναύλωσης.
  • Ανάλυση διαδικασίας και σταδίων υλοποίησης μιας ναύλωσης: πριν το κλείσιμο της ναύλωσης (pre-fixture stages), κλείσιμο της ναύλωσης (stage of fixture) και μετά το κλείσιμο της ναύλωσης (post-fixture stages).
  • Επισκόπηση και ανάλυση του ρόλου του ναυλοσυμφώνου (charter-party) και της  λειτουργίας της φορτωτικής (bill of lading).
  • Ευκαιρίες και προκλήσεις που θέτουν η κλιματική αλλαγή και οι νέοι περιβαλλοντικοί κανονισμοί στις ναυλώσεις.
  • Ο ρόλος και η χρήση των νέων τεχνολογιών στην διαμόρφωση του σύγχρονου επιχειρηματικού περιβάλλοντος στην ναυλομεσιτική αγορά.
  • Εφαρμογές του σύγχρονου μάρκετινγκ ως εργαλείο βελτίωσης της πολιτικής ναυλώσεων.
  • Προοπτικές αποφοίτων για επαγγελματική σταδιοδρομία στον χώρο των ναυλώσεων.

Προσκεκλημένη Ομιλήτρια:

Picture1 1

Η Δρ. Εύη Πλωμαρίτου είναι Επίκουρη Καθηγήτρια στο γνωστικό αντικείμενο ‘Ναυλώσεις και Ναυτιλιακό Μάρκετινγκ’, στο Τμήμα Ναυτιλίας και Εμπορίου, Frederick University, Cyprus και Εισηγήτρια σε διεθνή ναυτιλιακά συνέδρια και εξειδικευμένα προγράμματα ναυτιλιακών σπουδών και εκπαιδευτικά ιδρύματα (European University-Business School, Switzerland, Southampton Solent University, UK, Middlesex University, UK, Danish Shipping Academy, Denmark, Norwegian University of Science and Technology, Norway, Πανεπιστήμιο Πειραιώς κ.α.).

Από το 2011 εργάζεται στο Lloyds Maritime Academy (London, UK) ως Ναυτιλιακή Σύμβουλος. H Δρ. Πλωμαρίτου έχει θεμελιώσει μια καινοτόμο και πρωτότυπη προσέγγιση στις πολιτικές ναυλώσεων και τις στρατηγικές μάρκετινγκ των ναυτιλιακών εταιριών και έχει αναλάβει σχετικά έργα (projects) για ναυτιλιακές εταιρίες παγκοσμίως (σε Ελλάδα, Βρετανία, Κύπρο, Γαλλία, Ελβετία, Δανία, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Νότια Αφρική κ.α.).

Aπό το 2001 ως το 2008 διετέλεσε Σύμβουλος και Εισηγήτρια του έγκυρου διεθνώς Institute of Chartered Shipbrokers (ICS), ενώ συμμετείχε ενεργά στην ίδρυση του ICS στην Ελλάδα. Διεθέτει επίσης επαγγελματική εμπειρία σε εμπορικά πλοία ξηρού φορτίου.

Το συγγραφικό της έργο περιλαμβάνει την έκδοση 5 βιβλίων, 15 ηλεκτρονικών βιβλίων, 22 πρωτότυπων δημοσιεύσεων σε επιστημονικά περιοδικά και συνέδρια με κρίση κ.α. Το βιβλίο της ‘Shipbroking and Chartering Practice’ (8th e), Informa Law from Routledge, περιλαμβάνεται στη σειρά ‘Lloyd’s Practical Shipping Guides’, ενώ το βιβλίο της ‘Marketing of Shipping Companies: a Tool for the Improvement of Chartering Policy’ έχει λάβει την αναγνώριση και σύσταση του Institute of Chartered Shipbrokers (ICS Recommendation).

Έχει Διδακτορικό Δίπλωμα (με άριστα) από το Πανεπιστήμιο Πειραιά στο γνωστικό αντικείμενο ‘Πολιτική Ναυλώσεων και Στρατηγικής Μάρκετινγκ των Ναυτιλιακών Επιχειρήσεων’. Είναι κάτοχος ‘MSc in International Transport’ (University of Wales, Cardiff), ‘ΜPhil by Research in Business Administration’ (Capitol College University, USA), ‘Professional Diploma -with Merit Pass- in Dry Cargo Chartering’ (Cambridge Academy of Transport, UK) και του ‘Advanced Diploma in Logistics & Transport’ (Chartered Institute of Logistics and Transport, UK). Αποφοίτησε με άριστα από το Τμήμα Ναυτιλιακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς (Πτυχίο στις Ναυτιλιακές Σπουδές).