Παρουσίαση του Π.Μ.Σ. της Νομικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. «Ιστορία, Κοινωνιολογία και Φιλοσοφία του Δικαίου» [31/05/2024]

Την Παρασκευή 31 Μαΐου 2024 παρουσιάζεται το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ιστορία, Κοινωνιολογία και Φιλοσοφία του Δικαίου» που παρέχεατι από τη Νομική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστραικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η παρουσίαση αθ πραγματοποιηθεί στις 17:30 στο Αμφιθέατρο 3 της Νομικής Σχολής (Σινά 3).

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στο email: atsiana@law.uoa.gr.

PROSKLISI 1

Σκοπός του Π.Μ.Σ. «Ιστορία, Κοινωνιολογία και Φιλοσοφία του Δικαίου» (“History, Sociology and Philosophy of Law”) είναι η εμβάθυνση και η προαγωγή της γνώσης καθώς και η προώθηση της έρευνας στο γνωστικό αντικείμενο της Ιστορίας, Κοινωνιολογίας και Φιλοσοφίας του Δικαίου, με συνεκτίμηση των αναγκών ανάπτυξης της χώρας. Ειδικότερα η εκπόνηση διπλωματικής εργασίας αποβλέπει στην παραγωγή επιστημονικής έρευνας υψηλού επιπέδου και στη δημιουργία επιστημόνων ικανών να συμβάλουν στην πρόοδο της επιστήμης και της διδασκαλίας.

Το Π.Μ.Σ. στοχεύει να καλύψει την ανάγκη για νομικούς επιστήμονες που κατανοούν σε βάθος τον τρόπο με τον οποίο οι κανόνες και οι θεσμοί του δικαίου εξελίσσονται ιστορικά, διαπνέονται από ιδεώδη και αξίες που αναδεικνύει η φιλοσοφική σκέψη και αλληλοεπιδρούν με το οικονομικό, τεχνοεπιστημονικό, πολιτικό και πολιτισμικό σύστημα και κανόνες. Απευθύνεται σε φοιτητές που επιθυμούν να αντιληφθούν σφαιρικά κλάδους δικαίου εξετάζοντας τις παραπάνω διαστάσεις σε παλαιότερες και σύγχρονες θεσμικές διευθετήσεις. Οι φοιτητές θα κατανοήσουν το πώς το δίκαιο παράγεται, λειτουργεί, εφαρμόζεται και μετασχηματίζεται με έμφαση σε νομικά ζητήματα αιχμής.

Η οργάνωση των μαθημάτων αποσκοπεί ταυτόχρονα στην εξειδίκευση και στη διεπιστημονική σύνθεση με έμφαση στην απόκτηση εξειδικευμένης γνώσης και προαγωγή της έρευνας με εξωστρεφή χαρακτήρα. Η εξωστρέφεια κατά την διδασκαλία επιδιώκεται μέσω προσκλήσεων για διεξαγωγή διαλέξεων στο Π.Μ.Σ. «Ιστορία, Κοινωνιολογία και Φιλοσοφία του Δικαίου» από διακεκριμένους Καθηγητές σε αντίστοιχα γνωστικά πεδία σε ιδρύματα της ημεδαπής ή αλλοδαπής. Επίσης, επιδιώκεται η διοργάνωση συνεδρίων και ημερίδων στα οποία μπορούν να συμμετάσχουν οι μεταπτυχιακοί φοιτητές.

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Πανεπιστημίων των Νομικών Σχολών της ημεδαπής ή Σχολών αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής καθώς και άλλων συναφών Σχολών της ημεδαπής ή Σχολών αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, έπειτα από αξιολόγηση -η οποία γίνεται από ειδική Επιτροπή αξιολόγησης- των συνεκτιμώμενων προσόντων των υποψηφίων και την επιτυχή εξέτασή τους στις εισαγωγικές εξετάσεις

Το Π.Μ.Σ. προσφέρει τις εξής ειδικεύσεις:

1. «Ιστορία του Δικαίου» (“History of Law”)
  2. «Φιλοσοφία του Δικαίου» (“Philosophy of Law”)
  3. «Κοινωνιολογία του Δικαίου, Επιστήμη και Τεχνολογία» (“Sociology of Law, Science and Technology”)
Scheduled Νομική Επιστήμη Παρουσιάσεις