Παρουσίαση του Κέντρου Αρχιμήδης στην εκπομπή Ο3 της ΕΡΤ3

Η εκπομπή Ο3 της ΕΡΤ3 παρουσίασε το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας “Αρχιμήδης”, φιλοξενώντας την Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2021 τον Δρ. Αντώνη Λιβιεράτο, Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ και Επιστημονικό Σύμβουλο του Κέντρου «Αρχιμήδης».

1

Παρουσιάστηκαν οι δράσεις του Επιχειρηματικού Επιταχυντή και του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας και ο ρόλος του Κέντρου γενικότερα, τόσο στη σύνδεση της ερευνητικής κοινότητας με την αγορά, όσο και στην προώθηση της επιχειρηματικότητας μεταξύ των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας.

Ιδιαίτερη μνεία έγινε στο νέο νόμο (4864/2021) που αφορά την ίδρυση εταιρειών τεχνοβλαστών των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και των Ερευνητικών Κέντρων. Επίσης σχολιάστηκε η διαμόρφωση του τοπίου σε παγκόσμιο επίπεδο σχετικά με την επιχειρηματικότητα και ο καθοριστικός ρόλος που καλούνται πλέον να παίξουν τα Γραφεία Μεταφοράς Τεχνολογίας στη σύνδεση της έρευνας με τις επιχειρήσεις.

Τονίστηκε η ανάγκη της διδασκαλίας της επιχειρηματικότητας, αλλά και τα ενδεχόμενα οφέλη ακόμα και για φοιτητές που μπορεί να μην ακολουθήσουν επαγγελματικά αυτή την πορεία. Για τη διδασκαλία της επιχειρηματικότητας χρησιμοποιείται η μεθοδολογία lean startup  (λιτή επιχειρηματική εκκίνηση).

Μία τάση του μέλλοντος είναι το Deep tech και ο ρόλος των Γραφείων Μεταφοράς Τεχνολογίας είναι πολύ σημαντικός στην ανάπτυξη deep tech επιχειρήσεων.

2

Το Κέντρο «Αρχιμήδης» του ΕΚΠΑ

Το Κέντρο “Αρχιμήδης” έχει ως στόχο να συνδέσει την ερευνητική κοινότητα του ΕΚΠΑ με τη βιομηχανία και γενικότερα με την οικονομία, τόσο για τη μετάβαση τεχνολογιών και καινοτομιών που παράγονται στα εργαστήρια του ιδρύματος προς την αγορά, όσο και για τη συνανάπτυξη λύσεων και εφευρέσεων που μπορούν να γίνουν καινοτόμα προϊόντα. Παράλληλα, επιδιώκει να εκκολάψει τις καλύτερες επιχειρηματικές ιδέες από τις οποίες εν δυνάμει θα δημιουργηθούν βιώσιμες νεοφυείς επιχειρήσεις, στοχεύοντας στην ενίσχυση της καινοτόμου επιχειρηματικότητας και της απασχόλησης στο οικοσύστημα καινοτομίας.

Οι υπηρεσίες που προσφέρει το Κέντρο «Αρχιμήδης» είναι:

1. Πληροφόρηση και εκπαίδευση των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας σε θέματα μεταφοράς τεχνολογίας, προστασίας της διανοητικής ιδιοκτησίας, επιχειρηματικότητας, αξιοποίησης ώριμων ερευνητικών αποτελεσμάτων
  2. Υποστήριξη στην προστασία της Διανοητικής Ιδιοκτησίας από την ιδέα στην κατοχύρωση δικαιωμάτων
  3. Υποστήριξη στην εμπορική αξιοποίηση δικαιωμάτων Διανοητικής Ιδιοκτησίας, από το εργαστήριο στην αγορά
  4. Ολοκληρωμένο πρόγραμμα ανάπτυξης βιώσιμων τεχνοβλαστών
  5. Πρόγραμμα Επιτάχυνσης, μέσω το οποίου παρέχονται εξατομικευμένες συμβουλευτικές υπηρεσίες, εκπαίδευση σε θέματα επιχειρηματικότητας, συνεργατικοί χώροι εργασίας, καθοδήγηση από έμπειρα στελέχη της αγοράς (mentoring) και δικτύωση με άλλους φορείς στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.