Ο Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Αλέξης Κελέκης, εισερχόμενος πρόεδρος (President-elect) στην Επιστημονική Εταιρεία Επεμβατικής Ογκολογίας

image004(3)

Ο Καθηγητής Διαγνωστικής και Επεμβατικής Ακτινολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Αλέξης Κελέκης, ανέλαβε εισερχόμενος πρόεδρος (President-elect) στην Επιστημονική Εταιρεία Επεμβατικής Ογκολογίας (Society of Interventional Oncology – SIO) (https://www.sio-central.org/).

H επιστημονική εταιρεία με έδρα την Αμερική έχει σαν σκοπό την προώθηση της επεμβατικής ακτινολογίας στο χώρο της ογκολογίας, προσφέροντας έτσι στους ασθενείς δυνατότητες και θεραπείες απεικονιστικά καθοδηγούμενες, ενδαγγειακές και μη. Η επεμβατική ογκολογία θέλει να αποτελέσει το 4ο πυλώνα της ογκολογίας (χειρουργική, φαρμακευτική, ακτινοθεραπευτική και επεμβατική ογκολογία).

Είναι μεγάλη τιμή για το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο να αναγνωρίζεται μεταξύ των μεγαλύτερων πανεπιστήμιων της Αμερικής, τα μέλη των οποίων αποτελούν ή απετέλεσαν μέλη του διοικητικού συμβουλίου της Eταιρείας Eπεμβατικής Aκτινολογίας. Είναι ιδιαίτερη αναγνώριση να επιλέγουν ένα μέλος ΔΕΠ ελληνικού πανεπιστημίου ως εισερχόμενο πρόεδρό τους.

Tο ΔΣ αποτελείται από δύο καθηγητές του Harvard (Beth Israel and MGH), Mayo Clinic, UCSD, MCW, καθώς και καθηγητές από διεθνή πανεπιστήμια όπως της Σιγκαπούρης και του Μιλάνου, οι οποίοι τίμησαν τον κ. Κελέκη με την επιλογή τους.

Ο Καθηγητής κ. Κελέκης ανέφερε τα εξής:

“Είναι μεγάλη τιμή και πρόκληση που καλούμαι να διευθύνω από αυτή τη θέση μία διεθνούς εμβέλειας επιστημονική εταιρεία, ελπίζοντας να προσφέρω στους ασθενείς και στους συναδέλφους πρόσβαση στη γνώση και στις τεχνικές της επεμβατικής ακτινολογίας και ειδικότερα της επεμβατικής ογκολογίας η οποία μπορεί μέσω της απεικόνισης να καθοδηγήσει υλικά και θεραπείες με αναίμακτες τεχνικές”.