Προγραμματική Σύμβαση μεταξύ της Ακαδημίας Αθηνών και του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

H Ακαδημία Αθηνών, διά του Πρόεδρου της, Ακαδημαϊκού και πρώην Πρύτανη, Καθηγητή κ. Μιχαήλ-Κωνσταντίνου Σταθόπουλου και του Γενικού Γραμματέα, Ακαδημαϊκού, Καθηγητή κ. Χρήστου Ζερεφού, και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών» διά του Πρύτανη Καθηγητή Μελέτιου – Αθανάσιου Κ. Δημόπουλου υπέγραψαν στις 6/3/23 στην Ακαδημία Αθηνών Προγραμματική Σύμβαση η οποία αναφέρεται στην υλοποίηση του έργου με τίτλο «Μελέτη, χρηματοδότηση, κατασκευή και τεχνική διαχείριση Κτηρίων Πολλαπλών Χρήσεων μέσω ΣΔΙΤ» και προσδιορίζει το πλαίσιο και τους ειδικούς όρους για την εκτέλεσή της, προκειμένου το ΕΚΠΑ να αναλάβει τον ρόλο και τις αρμοδιότητες του «Φορέα Κατασκευής του έργου» και η Τεχνική Υπηρεσία (ΤΥΠΑ) του ΕΚΠΑ να αναλάβει τις αρμοδιότητες διεξαγωγής όλων των σταδίων της διαγωνιστικής διαδικασίας για την ανάθεση της σύμβασης, καθώς και τα καθήκοντα της Διευθύνουσας και Επιβλέπουσας Υπηρεσίας σε όλα τα στάδια της διακήρυξης, ανάθεσης, επίβλεψης και παραλαβής του Έργου.

viber image 2023 03 07 17 36 11 769

H ίδρυση της Aκαδημίας Aθηνών, η επωνυμία της οποίας απηχεί την Ακαδημία του Πλάτωνος και την πνευματική αίγλη της αρχαίας Aθήνας, αποτέλεσε το επιστέγασμα μακρών και άοκνων προσπαθειών για την ίδρυση ελληνικής ακαδημίας στο διάστημα μιας εκατονταετίας. Στο διάστημα της διαδρομής της από την ίδρυσή της μέχρι σήμερα η Ακαδημία Αθηνών λειτούργησε στο πλαίσιο του σκοπού της στους τομείς της Επιστημονικής Έρευνας και της καλλιέργειας των Γραμμάτων και των Καλών Τεχνών.

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στήριξε και στηρίζει πάντα την Ακαδημία Αθηνών στο έργο της. Πολλά διακεκριμένα μέλη του κοσμούν τις Τάξεις της Ακαδημίας και συνεχίζουν, μαζί με όλα τα μέλη της Ακαδημίας και με ευρύτερες συνεργασίες να προσφέρουν πολύτιμο έργο στην Παιδεία και την Επιστήμη γενικότερα, με διεθνή απήχηση. Αυτός είναι και ο λόγος που το ΕΚΠΑ είχε και θα έχει πάντα στενή συνεργασία με την Ακαδημία Αθηνών.

kentriki