Ανακοινώνεται η έναρξη της λειτουργίας ενός νέου Προγράμματος του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών στο πλαίσιο του ΚΕΔΙΒΙΜ με θέμα Συγκρούσεις Γεωπολιτικής Ισχύος και Ενεργειακοί Ανταγωνισμοί στη Ν/Α Μεσόγειο.

Σκοπός του προγράμματος είναι να προσφέρει εμπεριστατωμένη γεωπολιτική ανάλυση των περιφερειακών κρίσεων και των ενεργειακών ανταγωνισμών που εξελίσσονται στη Νοτιοανατολική Μεσόγειο και επηρεάζουν τις γεωστρατηγικές επιλογές των κρατών της περιοχής. Το Πρόγραμμα προσφέρει, επίσης, πολυδιάστατη προσέγγιση των διαφορετικών γεωπολιτικών παραμέτρων που επιδρούν στην εξέλιξη των ενεργειακών ανταγωνισμών της Νοτιοανατολικής Μεσογείου και κατ’ επέκταση στην πολιτικο-οικονομική κατάσταση των κρατών της περιοχής. Οι ενότητες του προγράμματος, οι οποίες εστιάζουν στην περιγραφή και ανάλυση των διακρατικών κρίσεων της περιοχής, των εμφύλιων συρράξεων και των ενεργειακών ανταγωνισμών που έχουν επηρεάσει και εξακολουθούν να επηρεάζουν μια περιοχή που είναι κομβική για την παγκόσμια ισορροπία και ασφάλεια, παρέχουν τη δυνατότητα να κατανοήσει κάθε ενδιαφερόμενος το σύγχρονο γεωπολιτικό γίγνεσθαι και να καταστεί σοβαρός αναλυτής των γεωπολιτικών κινδύνων και ευκαιριών.

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: 13.10.2022

Έναρξη Μαθημάτων: 15.10.2022

Ακαδημαϊκά Υπεύθυνος: Ιωάννης Θ. Μάζης, Ομ. Καθηγητής Οικονομικής Γεωγραφίας και Γεωπολιτικής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Βλ. επίσης: https://site.cce.uoa.gr/courses-detailed/1281