proff

Το πρόγραμμα PROFF «Protection against flash floods (PROFF)» που χρηματοδοτείται από το Erasmus+ στοχεύει στην εκπαίδευση μαθητών, φοιτητών και εκπαιδευτικών, στο αντικείμενο της κλιματικής αλλαγής και στις παρεπόμενες φυσικές καταστροφές, με ιδιαίτερη έμφαση στις πλημμύρες.

proff1
Οι φονικές πλημμύρες στην Εύβοια, τον Αύγουστο του 2020.

Ξεκίνησε την 01/11/2022 και θα λήξει την 31/10/2024. Συντονίζεται από το Πολυτεχνείο του Κόσιτσε (Σλοβακία), ενώ συμμετέχουν σε αυτό 6 συνολικά εταίροι από 4 χώρες της Ευρώπης:

1. Πολυτεχνείο του Κόσιτσε (Σλοβακία)
  2. Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ελλάδα)
  3. Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών της Κλάιπεντα (Λιθουανία)
  4. Πολυτεχνείο Τσοριέρρι (Ισπανία)
  5. ENTRE, ltd. (Σλοβακία)
  6. IDEC A.E. (Ελλάδα)

Από πλευράς Ε.Κ.Π.Α. την επιστημονική ευθύνη έχει η Καθηγήτρια Νίκη Ευελπίδου.

Μερικές από τις δραστηριότητες του PROFF είναι:

1. Δημιουργία μιας σειράς 12 συνολικά εκπαιδευτικών εργαστηρίων σε σχέση με το αντικείμενο το οποίο πραγματεύεται το έργο. Κάθε εργαστήριο απευθύνεται σε εκπαιδευτές και περιλαμβάνει το θεωρητικό υπόβαθρο, καθώς και τους στόχους και την μεθοδολογία του εργαστηρίου, ενώ περιγράφει αναλυτικά τις δραστηριότητες στις οποίες συνίσταται.

Τα εργαστήρια αυτά έχουν ως στόχο να μυήσουν τους εκπαιδευτές στα διάφορα θέματα που πραγματεύεται το πρόγραμμα, καθώς και να τους εκπαιδεύσουν στην χρήση της μεθοδολογίας STEAM και της επαυξημένης πραγματικότητας ως εκπαιδευτικών εργαλείων για την τάξη τους.

Τα εργαστήρια είναι διαθέσιμα στα αγγλικά εδώ και σύντομα θα είναι διαθέσιμα στις αντίστοιχες γλώσσες των έξι εταίρων του προγράμματος (ελληνικά, σλοβακικά, λιθουανικά και ισπανικά).

Τα εργαστήρια έχουν τις ακόλουθες θεματικές:

• Κλιματική αλλαγή (αίτια – αποτελέσματα – προσαρμογή – πρόληψη)
  • Ανθρώπινες δραστηριότητες (μόλυνση – απόβλητα)
  • Ακραία καιρικά φαινόμενα (κύματα καύσωνα – πυρκαγιές – ανεμοθύελλες)
  • Γεωλογικοί κίνδυνοι (κατολισθήσεις – σεισμοί – ηφαίστεια – διάβρωση του εδάφους)
  • Παράκτιες πλημμύρες και παράκτια διάβρωση
  • Υδρολογικοί κίνδυνοι (πλημμύρα – ξηρασία)
  • Τύποι πλημμυρών (ποτάμια – αστική – αιφνίδια)
  • Αξιολόγηση πλημμυρικού κινδύνου
  • Πρόβλεψη πλημμύρας (μοντελοποίηση – μέτρηση – χαρτογράφηση)
  • Διαχείριση πλημμυρικού κινδύνου (δραστηριότητες πριν, κατά την διάρκεια και μετά)
  • Αιφνίδιες πλημμύρες
  • Μέτρα αντιπλημμυρικής προστασίας (δομικά και μη)
proff2
Πίνακας ροής, για προσομοίωση αιφνίδιων πλημμυρών σε σχέση με τις ανθρωπογενείς κατασκευές. Αποτελεί δραστηριότητα τριών από τα εκπαιδευτικά εργαστήρια.

2. Δημιουργία μιας εφαρμογής επαυξημένης πραγματικότητας (AR) για προσομοίωση πλημμυρών. Είναι εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα. Δεν απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο ή κάποια άλλη δυνατότητα, πλην της χρήσης κάμερας. Ανάλογα με τις παραμέτρους που επιλέγει ο χρήστης, προσομοιώνει μία πλημμύρα στην αίθουσα στην οποίαν βρίσκεται κάθε φορά ο χρήστης. Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη δωρεάν στα αγγλικά εδώ και σύντομα θα είναι διαθέσιμη στις αντίστοιχες γλώσσες των έξι εταίρων του προγράμματος (ελληνικά, σλοβακικά, λιθουανικά και ισπανικά). Οδηγίες για την εγκατάστασή της θα βρείτε εδώ.

proff3
Η εφαρμογή AR για προσομοίωση πλημμύρας σε κλειστό χώρο

3. Δημιουργία οδηγού χρήσης της μεθοδολογίας STEAM. Ο οδηγός αυτός απευθύνεται σε εκπαιδευτές ΕΕΚ και στοχεύει να τους εξοικειώσει με την έννοια του STEAM και τις εφαρμογές του στην εκπαίδευση (σε ένα γενικότερο πλαίσιο). Αποσκοπεί στο να τους εμπνεύσει να εντάξουν την εν λόγω προσέγγιση στο εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα για όλα τα μαθήματα τα οποία διδάσκουν. Επιπλέον, παρέχει παραδείγματα χρήσης της μεθοδολογίας αυτής, περιγράφοντας τον τρόπο με τον οποίον έχει χρησιμοποιηθεί για τα 12 εκπαιδευτικά εργαστήρια που προαναφέρθηκαν. Ο οδηγός είναι διαθέσιμος στα αγγλικά εδώ και σύντομα θα είναι διαθέσιμος στις αντίστοιχες γλώσσες των έξι εταίρων του προγράμματος (ελληνικά, σλοβακικά, λιθουανικά και ισπανικά).

Στον ακόλουθο σύνδεσμο μπορείτε να παρακολουθείτε το πρόγραμμα και τις ανακοινώσεις του, καθώς επίσης και να ενημερώνεστε για τις εκδηλώσεις του. Επίσης, μπορείτε να έχετε πρόσβαση στο εκπαιδευτικό υλικό που έχει δημιουργηθεί στα πλαίσια του έργου.