Στις 150 καλύτερες σχολές του κόσμου η Νοσηλευτική Σχολή του ΕΚΠΑ σύμφωνα με την κατάταξη της QS (Quacquarelli Symonds)

image 47

Για 3η συνεχόμενη χρονιά η Νοσηλευτική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών θα καταφέρει να βρεθεί στις κορυφαίες 150 σχολές νοσηλευτικής παγκοσμίως, σύμφωνα με τα αποτελέσματα της παγκόσμιας κατάταξης Πανεπιστημίων του Οργανισμού QS (Quacquarelli Symonds) για το 2022. Επιπροσθέτως η επίδοση της, την κατατάσσει μεταξύ των 51 καλύτερων Ιατρικών σχολών στην Ευρώπη, ενώ αποτελεί το μόνο ελληνικό Τμήμα Νοσηλευτικής που περιλαμβάνεται στην εν λόγω κατάταξη.

Οι κατατάξεις της QS χρησιμοποιούν δεδομένα ειδικών γνωμοδοτών (peer reviews) που συλλέγονται από μεγάλο αριθμό ερευνητών, ακαδημαϊκών και εργοδοτών. Επίσης, λαμβάνουν υπόψη τον αριθμό  τον αριθμό ετεροαναφορών και την επιδραστικότητα του δημοσιευμένου έργου των καθηγητών και ερευνητών κάθε Σχολής ή Τμήματος. Πιο συγκεκριμένα βαθμολογούνται τέσσερα κριτήρια – δείκτες με διαφορετική βαρύτητα το καθένα. Τα κριτήρια αυτά είναι τα εξής:

1. Ακαδημαϊκή Φήμη. Η μέτρηση γίνεται μέσω έρευνας ερωτηματολογίου. Στο ερωτηματολόγιο χρησιμοποιούνται ακαδημαϊκοί διαφόρων ειδικοτήτων και ερωτώνται για τα κατά τη γνώμη τους 30 καλύτερα πανεπιστήμια στους τομείς εμπειρογνωμοσύνης τους, χωρίς να μπορούν να επιλέξουν το δικό τους. Μεταξύ 2017 και 2021 η QS συγκέντρωσε πάνω από 130.000 ερωτηματολόγια ακαδημαϊκών  από όλο τον κόσμο. Το βάρος του συγκεκριμένου αυτού κριτηρίου στη συνολική βαθμολογία των νοσηλευτικών σχολών  για το 2022 είναι  30%.
  2. Φήμη μεταξύ των Εργοδοτών:  Πρόκειται για ίδιου τύπου με την προηγούμενη έρευνα ερωτηματολογίων, μόνο που απευθύνεται σε δείγμα εργοδοτών των αποφοίτων των πανεπιστημίων. Πάνω από 75.000 ερωτηματολόγια εργοδοτών παγκοσμίως έχουν ληφθεί υπόψη μεταξύ των ετών 2017 και 2021. Τα ερωτηματολόγια αυτά δίνουν μια σημαντική εικόνα και πληροφορίες, όσον αφορά τις προσλήψεις αποφοίτων των Πανεπιστημίων. Στην έρευνα αυτή έχουν συμμετάσχει εργοδότες από όλους τους τομείς της Οικονομίας, και ανάμεσα τους εταιρίες όπως το Facebook, η Google, η Wells Fargo, η Bank of America κ.α Το βάρος του κριτηρίου αυτού για τις νοσηλευτικές σχολές είναι 10%.
  3. Αριθμός ετερο-αναφορών ανά εργασία. Η QS χρησιμοποιεί τα δεδομένα της βάσης Scopus. Αθροίζεται ο συνολικός αριθμός ετερο-αναφορών σε εργασίες της τελευταίας πενταετίας που συνεγράφησαν από μέλη ΔΕΠ του Πανεπιστημίου πάνω στο συγκεκριμένο επιστημονικό τομέα και διαιρούνται με τον αντίστοιχο συνολικό αριθμό καθηγητών και ερευνητών. Το βάρος του συγκεκριμένου  κριτηρίου στη συνολική βαθμολογία των νοσηλευτικών σχολών  για το 2022  είναι 30%.
  4. Ο δείκτης h-index είναι ένας τρόπος μέτρησης τόσο της παραγωγικότητας όσο και της επίδρασης του δημοσιευμένου έργου ενός επιστήμονα ή ερευνητή. Ο δείκτης βασίζεται στο σύνολο των πιο συχνά αναφερόμενων έργων του ακαδημαϊκού και στον αριθμό των παραπομπών που έλαβαν σε άλλες δημοσιεύσεις. Το βάρος του συγκεκριμένου  κριτηρίου στη συνολική βαθμολογία των νοσηλευτικών σχολών για το 2022 είναι 30%.

Πίνακας 1: Η θέση και η βαθμολογία των επιμέρους κριτηρίων για την Νοσηλευτική  Σχολή ΕΚΠΑ στην κατάταξη της QS

ΈτοςΘέση ΠαγκοσμίωςΑκαδημαϊκή ΦήμηΦήμη μεταξύ των ΕργοδοτώνΑριθμός ετερο-αναφορών ανά εργασίαδείκτης h-indexΣυνολική Βαθμολογία
2022101-15055,875,787,778,474,1
2021101-15057,973,188,68075,3
202051-10058,678,783,981,775,1
2019<15032,252,68482,464,8

Πηγή: Ιστοσελίδα και Εκθέσεις της QS (Quacquarelli Symonds)

Στον πίνακα 1, αποτυπώνεται η θέση και η βαθμολογία των επιμέρους κριτηρίων για την Νοσηλευτική Σχολή του ΕΚΠΑ, την τελευταία τριετία. Θα πρέπει να επισημανθεί ότι η ανώτερη συνολική βαθμολογία που μπορεί να λάβει ένα Πανεπιστήμιο είναι ο βαθμός 100.  Άξιο επισήμανσης είναι το γεγονός ότι  ο συνολικός βαθμός 74,1 που επέτυχε η νοσηλευτική σχολή αποτελεί και φέτος την υψηλότερη συνολική βαθμολογία Τμήματος ή Θεματικού αντικειμένου μεταξύ των ελληνικών τμημάτων του ΕΚΠΑ που έχουν συμπεριληφθεί στην φετινή κατάταξη της QS.

Είναι ιδιαίτερα σημαντική η επίδοση και στα επιμέρους κριτήρια, η οποία έχει φέρει την σχολή να είναι στις 150 καλύτερες παγκοσμίως. Η βαθμολογία της σχολής είναι εντυπωσιακά υψηλή στον δείκτη αριθμός ετερο-αναφορών ανά εργασία, λαμβάνοντας 87,7/100και την κατατάσσει στην θέση 51+ παγκοσμίως. Αντίστοιχη υψηλή επίδοση και θέση επιτυγχάνει και στον δείκτη h-index, με βαθμό78,4 /100, αποδεικνύοντας την εμπιστοσύνη της διεθνούς επιστημονικής κοινότητας απέναντι στη Σχολή και την σημαντική απήχηση του ερευνητικού έργου που συντελείται σε αυτή.