Αναγνώριση της Β’ Νευρολογικής Κλινικής του ΕΚΠΑ στο ΠΑ.Γ.Ν. «ΑΤΤΙΚΟΝ», ως Κέντρο Εμπειρογνωμοσύνης Σπάνιων και Πολύπλοκων Νοσημάτων

Έπειτα από υπουργική απόφαση, η Β’ Νευρολογική Κλινική του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο «ΑΤΤΙΚΟΝ», αναγνωρίστηκε ως Κέντρο Εμπειρογνωμοσύνης Σπάνιων και Πολύπλοκων Νευρολογικών Νοσημάτων. Επιστημονικός υπεύθυνος του κέντρου είναι ο Καθηγητής Νευρολογίας του ΕΚΠΑ και Διευθυντής της Κλινικής, κ Γεώργιος Τσιβγούλης, ενώ Αναπληρωτής Επιστημονικά Υπεύθυνος είναι ο Καθηγητής Νευρολογίας – Νευροψυχολογίας του ΕΚΠΑ, κ Γεώργιος Παρασκευάς.

Η αναγνώριση της κλινικής ως Κέντρο Εμπειρογνωμοσύνης Σπάνιων και Πολύπλοκων Νοσημάτων είναι μια σπουδαία εξέλιξη τόσο για τους ιατρούς της κλινικής όσο και για τους ασθενείς με σπάνια νευρολογικά νοσήματα. Κοινό στόχο αποτελούν η αντιμετώπιση των διαγνωστικών προκλήσεων που συχνά αντιμετωπίζουν οι ασθενείς (σημαντική καθυστέρηση στη διάγνωση του νοσήματος) και, μετέπειτα, η ορθή διαχείριση του νοσήματός τους. Αρχικά, είναι σημαντικό να τονιστεί ότι χρειάζεται εξειδίκευση και κατάλληλη οργάνωση, ώστε να προσφέρεται ένα ολοκληρωμένο θεραπευτικό σχέδιο στους ασθενείς, το οποίο περιλαμβάνει τη διεπιστημονική προσέγγιση και την πολύπλευρη αντιμετώπιση των ασθενών μέσω της συνεργασίας διάφορων ειδικοτήτων, η οποία είναι πράγματι εφικτή σε ένα Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο, όπως το «ΑΤΤΙΚΟΝ».

Επιπλέον, στη Β’ Νευρολογική Κλινική του ΕΚΠΑ είναι διαθέσιμες και χορηγούνται, εκτός από τα συντηρητικά μέτρα αντιμετώπισης, και νεότερες, στοχευμένες θεραπευτικές επιλογές για τους ασθενείς με σπάνια νευρολογικά νοσήματα, δίνοντάς σε αυτούς περισσότερες και εξατομικευμένες επιλογές μέσα στα πλαίσια της ιατρικής της ακριβείας.

Τέλος, στο Κέντρο Εμπειρογνωμοσύνης Σπάνιων και Πολύπλοκων Νοσημάτων της Β’ Νευρολογικής Κλινικής του ΕΚΠΑ, το οποίο απαρτίζεται από μια διεπιστημονική ομάδα πολλαπλών ειδικοτήτων από μέλη ΔΕΠ, ιατρούς ΕΣΥ, πανεπιστημιακούς υπότροφους, επιστημονικούς συνεργάτες, νοσηλευτές, φυσικοθεραπευτές, λογοθεραπευτές, ψυχολόγους και διατροφολόγους βρίσκεται σε εξέλιξη σημαντικός αριθμός διεθνών κλινικών μελετών που αφορούν όλο τα φάσμα των σπανίων νευρολογικών νοσημάτων, δίνοντας τη δυνατότητα στους ασθενείς για πρώιμη πρόσβαση σε νέες θεραπείες, με γνώμονα πάντα την ασφάλειά τους.

Στη Β’ Νευρολογική Κλινική μπορούν να παρακολουθούνται ασθενείς με σπάνιες νευρομυϊκές, νευροεκφυλιστικές, απομυελινωτικές, φλεγμονώδεις, αγγειακές παθήσεις, αλλά και με σπάνια επιληπτικά σύνδρομα, διαταραχές του ύπνου και κληρονομικά μεταβολικά νοσήματα.