Συνάντηση του Δημάρχου Αθηναίων με τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ για ενεργοποίηση δράσεων και συνεργειών

Συνάντηση με τον Δήμαρχο Αθηναίων Κώστα Μπακογιάννη, είχε την περασμένη Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου, στο Δημαρχιακό Μέγαρο Αθηνών, ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ Θάνος Δημόπουλος. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, αναλύθηκαν θέματα που αφορούν μία σειρά από δράσεις και συνέργειες ανάμεσα στον Δήμο Αθηναίων και το ΕΚΠΑ.

Στην ατζέντα των θεμάτων που συζητήθηκαν ήταν η ολοκλήρωση των διαδικασιών για την αναβάθμιση της λειτουργίας των Εκπαιδευτικών Δομών που είναι εγκατεστημένες στο χώρο του Μαράσλειου Συγκροτήματος, καθώς και η συνεργασία των Τμημάτων της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΕΚΠΑ με Δομές Υγείας του Δήμου Αθηναίων, προκειμένου καθηγητές των Τμημάτων της Σχολής Επιστημών Υγείας να συμμετάσχουν στη διαμόρφωση προγραμμάτων ενημέρωσης των πολιτών σε θέματα όπως η έγκαιρη διάγνωση παθήσεων.

Συζητήθηκε, επίσης, η προοπτική συνεργασίας των Κέντρων Αριστείας του ΕΚΠΑ για την αντιμετώπιση των φυσικών καταστροφών με τον Δήμο Αθηναίων, σε ζητήματα που αφορούν την κλιματική κρίση, και ειδικά στο μικροκλίμα της πρωτεύουσας, αλλά και στη συντήρηση και ενεργειακή αναβάθμιση των κτιρίων της πόλης.

Ο Δήμαρχος Αθηναίων και ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ συμφώνησαν στον προγραμματισμό δράσεων στον Βοτανικό Κήπο του Πανεπιστημίου Αθηνών (επί της οδού Σπ. Πάτση), στο πλαίσιο της προγραμματικής σύμβασης που έχει συνάψει το Ίδρυμα με τον Δήμο, καθώς έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες ανάπλασης του χώρου.

Ένα από τα σημαντικότερα θέματα που αναλύθηκαν ήταν ο από κοινού σχεδιασμός ενεργειών, προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα που παρατηρούνται στον χώρο του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Αθηναίων απέναντι από τη Νομική Σχολή, καθώς και στον πεζόδρομο μεταξύ του Κεντρικού Κτιρίου του ΕΚΠΑ και του Κτιρίου της Ακαδημίας Αθηνών.

Τέλος, ο κ. Μπακογιάννης και ο κ. Δημόπουλος συζήτησαν, στο πλαίσιο της προσπάθειας αναβάθμισης του κέντρου της Αθήνας, την προοπτική συνεργασίας μεταξύ Δήμου και ΕΚΠΑ στη διευκόλυνση της αξιοποίησης εμβληματικών Κτιρίων που ανήκουν είτε σε Κληροδοτήματα, είτε στην περιουσία του Ιδρύματος.