Ερευνητική Αποστολή του ΕΚΠΑ στο Άγιον Όρος με επικεφαλής τον Αναπληρωτή Καθηγητή Ιωάννη Παναγιωτόπουλο

Αποστολή στο Άγιον Όρος πραγματοποίησε Ερευνητική Ομάδα με επικεφαλής τον Αναπληρωτή Καθηγητή Ιωάννη Παναγιωτόπουλο, Διευθυντή του Ιστορικού Τομέα του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, συναποτελούμενη από τον Επίκουρο Καθηγητή Φώτιο Αποστολό, τον μεταδιδακτορικό ερευνητή Μεγ. Πρωτοπρεσύτερο του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας π. Αντώνιο Μπαφαλούκο, τον Επιστημονικό Συνεργάτη και υποψήφιο Διδάκτορα Μιχαήλ Πλατή, τον υποψήφιο Διδάκτορα Νικόλαο Κατσικούλη, τον υποψήφιο Διδάκτορα Δημήτριο Αλεξόπουλο και τον μεταπτυχιακό φοιτητή Κωνσταντίνο Ιωαννίδη, του ιδίου Τμήματος.

01 FOT 722x480 1
Το χειρόγραφο για την επανάσταση του 1821 στη Βιβλιοθήκη της Ι.Μ.Μ. Βατοπαιδίου
02 FOT 722x480 1
Ανάγνωση χειρογράφου με Πατερικά Κείμενα στη Βιβλιοθήκη της Ι.Μ.Μ. Βατοπαιδίου

Ο κ. Παναγιωτόπουλος έχει πραγματοποιήσει από 2021 σειρά αποστολών στο Άγιον Όρος και είναι Επιστημονικός Υπεύθυνος της Συνεργασίας της Google με τις Ιερές Μονές. Στην τελευταία επίσκεψη, μεταξύ των άλλων, ολοκληρώθηκε η μεταγραφή και περιγραφή μοναδικού χειρογράφου για την Ελληνική Επανάσταση του 1821, που σώζεται στην Ι.Μ.Μ. Βατοπαιδίου, και η έρευνά του χρηματοδοτήθηκε από το ΕΚΠΑ. Ενώ η ερευνητική αποστολή δούλεψε στις Βιβλιοθήκες χειρογράφων και παλαιτύπων της Ι. Μεγίστης Μονής Βατοπαιδίου, της Ι. Μονής Ξενοφώντος και της Ι. Μονής Κωνσταμονίτου, υλοποιώντας έρευνα στις μετακλασικές σπουδές στο πλαίσιο του καταπιστεύματος Κωνσταντίνου Τσαγκαδά στο ΕΚΠΑ.

09 FOT 722x480 1
Η Αποστολή στην Ι.Μ. Ξενοφώντος
07 FOT 722x480 1
Με τον Ηγούμενο της Ι.Μ. Ξενοφώντος Γέροντα Αλέξιο και τον Υφυπουργό Προστασίας του Πολίτη Κ. Κατσαφάδο
05 FOT 722x480 2
Ανάγνωση χειρογράφων στην Ι.Μ. Κωνσταμονίτου
06 FOT 722x480 1
Η Αποστολή στην Ι.Μ. Κωνσταμονίτου

Η επόμενη αποστολή θα πραγματοποιηθεί στο τέλος Φεβρουαρίου του 2024, και θα περιλαμβάνει και φοιτητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν.

Άγιον Όρος 1
Η Ερευνητική Αποστολή στην Ι.Μ.Μ. Βατοπαιδίου (από αριστερά στα δεξιά, π. Αντώνιος Μπαφαλούκος, Φώτιος Αποστολός, Μιχαήλ Πλατής, Ιωάννης Παναγιωτόπουλος, Νικόλαος Κατσικούλης, Κωνσταντίνος Ιωαννίδης