Ερευνήτριες και ερευνητές από κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου σε διεθνές εργαστήριο στο πεδίο Science, Technology, Society (STS) που έλαβε χώρα στο ΕΚΠΑ

STS Εργαστήριο 5.2022 Φωτογραφία

Με τη συμμετοχή 20 ερευνητριών και ερευνητών από κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου (Στάνφορντ, Οξφόρδη, αναγνωρισμένα πανεπιστήμια της Γερμανίας, της Γαλλίας, της Ιταλίας και άλλων χωρών της ΕΕ) ολοκληρώθηκε (18-20.5.2022) με επιτυχία στο ΕΚΠΑ η διοργάνωση ενός τριήμερου «writing-for-publication workshop» από το διεθνές ερευνητικό δίκτυο STS MIGTEC και το ερευνητικό πρόγραμμα  ‘Risk Change’. Τη διοργάνωση υποστήριξε το αγγλόφωνο Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του ΕΚΠΑ ‘Science, Technology, Society—Science and Technology Studies’ (STS), το οποίο προσφέρεται από το Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης & το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών. Το workshop είχε ως στόχο τη διευκόλυνση της διεθνούς ερευνητικής-ακαδημαϊκής επικοινωνίας μεταξύ του διεπιστημονικού πεδίου STS και του επίσης διεπιστημονικού πεδίου Critical Border & Migration Studies. Οι εργασίες που παρουσιάστηκαν και συζητήθηκαν στο workshop θα δημοσιευθούν σε ειδική δίγλωσση έκδοση (αγγλικά και ελληνικά).