Τελετή απονομής υποτροφιών σε αριστεύσαντες φοιτητές του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ

Το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ πραγματοποίησε σήμερα, 10 Νοεμβρίου 2021, παρουσία του Πρυτάνεως Καθηγητή κου Μελέτιου-Αθανάσιου Δημόπουλου, την ετήσια τελετή απονομής υποτροφιών για τους αριστεύσαντες φοιτητές του, με την συμμετοχή των στελεχών των χορηγών των υποτροφιών.

Την εκδήλωση άνοιξε ο Πρόεδρος του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών Καθηγητής κος Δημήτρης Θωμάκος, καλωσορίζοντας τους αριστεύσαντες φοιτητές και τις οικογένειές τους και, αφού ευχαρίστησε τους χορηγούς για το έργο ενίσχυσης του δημόσιου πανεπιστημίου που επιτελούν, τόνισε τόσο ότι χωρίς την ακαδημαϊκή αριστεία δεν μπορεί να υπάρξει στιβαρή ζώσα οικονομία και επιχειρηματικότητα.

Στην συνέχεια, σύντομο χαιρετισμό απηύθυνε ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, αναφέροντας μεταξύ άλλων και τα εξής: Το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών (ΔΕΟ) του ΕΚΠΑ με γνώμονα την ακαδημαϊκή ποιότητα, αριστεία και το υψηλό ακαδημαϊκό ήθος, αναγνωρίζει και επιβραβεύει σήμερα τις επιτυχίες των φοιτητών του που διαπρέπουν στις ακαδημαϊκές τους επιδόσεις. Κλείνοντας τον χαιρετισμό του και αφού έδωσε συγχαρητήρια στους διακριθέντες φοιτητές ανέφερε τα εξής: Στο πρόσωπό σας αναγνωρίζουμε και τιμούμε την αριστεία που βασίζεται στο ήθος και την συντονισμένη και μεθοδική προσπάθεια επίτευξης υψηλών στόχων. Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών σας συγχαίρει για το επίτευγμά σας.

Την ομιλία του Πρύτανη συνέχισε ο κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών Καθηγητής κος Νικόλαος Ηρειώτης που ανέδειξε την εμπιστοσύνη που πρέπει να δείξουν οι φοιτητές στο Τμήμα τους που αποτελεί ένα από τα καλύτερα του Πανεπιστημίου, ενός Πανεπιστημίου με μεγάλη ιστορία και με υψηλές προδιαγραφές για την επίτευξη της ακαδημαϊκής αριστείας.

Ο κος Πάνος Παπάζογλου, ο Διευθύνοντας Σύμβουλος της ΕΥ Ελλάδος, ενός παγκόσμιου οργανισμού με όραμα προαγωγής της γνώσης και της οικονομίας στην χώρα μας, υπερθεμάτισε την σημασία της παιδείας και της συνεπαγόμενης αριστείας ως το σημαντικότερο περιουσιακό στοιχείο για των νέων φοιτητών που είναι το μέλλον της πατρίδας μας.

Ο Δρ. Γιώργος Γκοτζαγεώργης, Διευθυντής Marketing της Ευρωπαϊκής Πίστης, τόνισε στους αριστεύσαντες φοιτητές την αξία του Τμήματος που φοιτούν που αποτελεί βάση άριστης γνώσης και το κλειδί της επιτυχίας τους στην συνέχεια της ζωής τους.

Τέλος, ο Ομότιμος Καθηγητής του Τμήματος κος Μυλωνάς, εκπροσωπώντας και το Ίδρυμα G&J Handjinicolaou, ανέδειξε την σημασία της αριστείας ως άρρηκτη σχέση ακαδημαϊκότητας και επιχειρηματικότητας σε έναν ανταγωνιστικό κόσμο χωρίς σύνορα.