Το Πανεπιστήμιο Αθηνών και η Διεύθυνση Κληροδοτημάτων διαχειρίζεται συνολικά 108 κοινωφελείς περιουσίες, οι οποίες αποτελούνται από κληροδοτήματα, κληρονομίες και δωρεές που έχουν συγκεκριμένο σκοπό, σύμφωνα με τη βούληση του διαθέτη ή δωρητή, καθώς και κανόνες χρηστής και επιμελούς διαχείρισης. Πρόκειται για κεφάλαια αυτοτελούς διαχείρισης, στα οποία περιλαμβάνεται κινητή και ακίνητη περιουσία.

Στο πλαίσιο εκπλήρωσης της βούλησης των κληροδοτών και δωρητών του Πανεπιστημίου Αθηνών,  το έτος 2021 και παρά τις ιδιαίτερες συνθήκες λόγω της πανδημίας:

1. χορηγήθηκαν υποτροφίες για σπουδές στην Ελλάδα και το εξωτερικό σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, καθώς και σε υποψήφιους διδάκτορες, συνολικής αξίας άνω των 850.000,00 Ευρώ
  2. Αξιοποιήθηκαν μία σειρά ακινήτων των κληροδοτημάτων του Πανεπιστημίου Αθηνών, με την ολοκλήρωση ιδιαίτερα σημαντικών μισθώσεων.

Συγκεκριμένα χορηγήθηκαν, σε όλα τα επιστημονικά πεδία, υποτροφίες σε φοιτητές αξίας 852.522,00 ευρώ:

Για σπουδές εντός Ελλάδος:

• 690.400,00 ευρώ για προπτυχιακές σπουδές.
  • 4.200,00  ευρώ για μεταπτυχιακές σπουδές.

Για σπουδές στο εξωτερικό:

• 157.922,00 ευρώ για μεταπτυχιακές σπουδές.

Οι υπότροφοι της Διεύθυνσης Κληροδοτημάτων του Πανεπιστημίου Αθηνών πλησιάζουν τον αριθμό των 112 φοιτητών.

Επιπροσθέτως, απονεμήθηκαν χρηματικά βραβεία αξίας 73.461,92 ευρώ σε 14 φοιτητές και επιστήμονες οι οποίοι διακρίθηκαν για τις ακαδημαϊκές τους επιδόσεις και τη συγγραφή επιστημονικών έργων  και διατέθηκε το ποσό των 348.717,79 ευρώ για εξοπλισμό ερευνητικών εργαστηρίων, πανεπιστημιακών νοσοκομείων, εκτυπώσεις επιστημονικών εργασιών και προμήθεια ακαδημαϊκών βιβλίων.

Η διάθεση των βραβείων και των υποτροφιών είναι μια σημαντική πτυχή της μέριμνας του Πανεπιστημίου για τους φοιτητές και τις φοιτήτριες.