Η Σχολή Επιστημών της Αγωγής του ΕΚΠΑ συμμετέχει στη διοργάνωση του Συνεδρίου της Διεθνούς Ακαδημίας Ιστορίας των Επιστημών, με θέμα Science and Human Values [12-15/9/23, Τελετή Έναρξης: 12/9/23]

Η Σχολή Επιστημών της Αγωγής του ΕΚΠΑ συμμετέχει στη διοργάνωση του Συνεδρίου της Διεθνούς Ακαδημίας Ιστορίας των Επιστημών, με θέμα Science and Human Values, το οποίο θα πραγματοποιηθεί από 12 έως 15 Σεπτεμβρίου 2023.

2ciahs poster2 1

Η εναρκτήρια συνεδρία θα πραγματοποιηθεί στις 12 Σεπτεμβρίου 2023 στη Μεγάλη Αίθουσα του ΕΚΠΑ (Προπύλαια, Πανεπιστημίου 30), στις 9.30 π.μ. Οι υπόλοιπες συνεδρίες θα διεξαχθούν στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών (Βασιλέως Κωνσταντίνου 48, Αθήνα).

Για περισσότερες πληροφορίες, βλ. https://ciahs.hpdst.gr

***

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στην τελετή έναρξης του 2ου συνεδρίου της Διεθνούς Ακαδημίας της Ιστορίας των Επιστημών, με θέμα:
Science and Human Values που οργανώνουν η Σχολή Επιστημών της Αγωγής του ΕΚΠΑ και το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών.
Η τελετή θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 12 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 09.30 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών
(κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30). Οι εργασίες του συνεδρίου, που θα διαρκέσει από 12 έως και 15 Σεπτεμβρίου, θα πραγματοποιηθούν στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών (Βασιλέως Κωνσταντίνου 48). Για περισσότερες πληροφορίες, https://ciahs.hpdst.gr

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Προσφώνηση από την Αντιπρύτανι Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, καθηγήτρια Σοφία Παπαϊωάννου.
Χαιρετισμοί από:
− τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών της Αγωγής, καθηγητή Θωμά Μπαμπάλη
− τον Πρόεδρο του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, καθηγητή Κωνσταντίνο Σκορδούλη
− τον Πρόεδρο του Τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, καθηγητή Βασίλειο Τσάφο
Χαιρετισμός και κήρυξη της έναρξης των εργασιών του συνεδρίου από τον Πρόεδρο του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, καθηγητή Δημοσθένη Σαρηγιάννη.

Εισαγωγική ομιλία από τον π. Υπουργό Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, ομότιμο καθηγητή Κώστα Γαβρόγλου, με τίτλο: «Is freedom of research in the humanities under threat?».

Κεντρική ομιλία από τον ακαδημαϊκό Robert Halleux, Académie des Inscriptions et Belles-Lettres (Γαλλία), με τίτλο: «Science and consciousness: A historical survey of ethical and sociopolitical debates in Science and Technology».

από έως
Scheduled Επιστήμες Υγείας Νέα & Ανακοινώσεις Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις