Eπιστημονική εκδήλωση με αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου του Προέδρου του Ελεγκτικού Συνεδρίου κ. Ιωάννη Σαρμά με τίτλο: «Η Ένωση Δικαίου – Η νομολογία του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Εξελικτική και Συνθετική Μελέτη)»

με τίτλο: «Η Ένωση Δικαίου – Η νομολογία του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Εξελικτική και Συνθετική Μελέτη)» πρόλογος: Καθηγητής Βασίλειος Σκουρής πρώην πρόεδρος του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 18 Οκτωβρίου 2022, ώρα 17.30 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών
(κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30) και παράλληλα θα μεταδίδεται διαδικτυακά:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο – Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Χαιρετισμοί από:
− την Πρόεδρο του Συμβουλίου της Επικρατείας, κυρία Ευαγγελία Νίκα
− την Πρόεδρο του Αρείου Πάγου , κυρία Μαρία Γεωργίου
− τον Πρόεδρο της Ένωσης Επιστημόνων Ευρωπαϊκών Σπουδών, καθηγητή του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Αστέριο Πλιάκο.

Ομιλίες από:
− τον Πάρεδρο του Συμβουλίου της Επικρατείας, κύριο Δημήτριο Πυργάκη
− τον αναπληρωτή καθηγητή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Αντώνιο Μεταξά
− τον καθηγητή του Παντείου Πανεπιστημίου Βασίλειο Χατζόπουλο
− τον αναπληρωτή καθηγητή του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου Χαράλαμπο Τσιλιώτη.

O Πρόεδρος επί τιμή του Συμβουλίου της Επικρατείας, κύριος Χρήστος Γεραρής θα προεδρεύει της συζήτησης.

Scheduled Νομική Επιστήμη Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις