Εφαρμοσμένο Σεμινάριο: “Σύγχρονες Αρχές Ελεγκτικής για Ναυτιλιακές Επιχειρήσεις” του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας [5/5/22, 13:00]

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, πραγματοποιεί Εφαρμοσμένο Σεμινάριο, την Πέμπτη, 5 Μαΐου 2022, 13.00 μμ., στην έδρα του (Συγκρότημα Ευρίπου) με θέμα: ‘Σύγχρονες Αρχές Ελεγκτικής για Ναυτιλιακές Επιχειρήσεις’.

Προσκεκλημένοι ομιλητές είναι οι κ. Ηλίας Μακρής και Μιχάλης Στεργίου, Partners στο Τμήμα Audit & Assurance της διεθνούς εταιρείας Deloitte, Σύμβουλοι Επιχειρήσεων, με πολυετή εμπειρία στον λογιστικό και χρηματοοικονομικό έλεγχο ναυτιλιακών ομίλων, συμπεριλαμβανομένων και εισηγμένων ναυτιλιακών εταιριών, κυρίως στα χρηματιστήρια των ΗΠΑ και του Όσλο.

Τα θέματα που καλύπτει το Σεμινάριο περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, τα ακόλουθα:

1. Σύγχρονες εξελίξεις και πρακτικές προσεγγίσεις στην ελεγκτική και λογιστική επιστήμη.
  2. Βασικές αρχές ελεγκτικών διαδικασιών και πλαίσιο ελέγχου για τις ναυτιλιακές επιχειρήσεις.
  3. Απαιτούμενες προσαρμογές στις ελεγκτικές διαδικασίες των ναυτιλιακών επιχειρήσεων για τις κρίσιμες προκλήσεις του πλαισίου ESG (Environment-Social-Governance, Περιβάλλον-Κοινωνία-Διακυβέρνηση).
  4. Προοπτικές αποφοίτων για επαγγελματική σταδιοδρομία στον χώρο της Ελεγκτικής.

H Deloitte Ελλάδος είναι μέλος του μεγαλύτερου δικτύου Συμβούλων Επιχειρήσεων παγκοσμίως, με πάνω από 45 χρόνια συνεχούς δράσης στην ελληνική αγορά. Παρέχει συμβουλευτικές, ελεγκτικές, φορολογικές, χρηματοοικονομικές υπηρεσίες και υπηρεσίες διαχείρισης εταιρικού κινδύνου. Η εταιρία έχει παρουσία σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο και Πάτρα και απασχολεί περισσότερα από 1.300 στελέχη.

Scheduled Οικονομικές Επιστήμες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις