Ενημέρωση της Μ.Ο.Δ.Υ. του Ε.Λ.Κ.Ε. σχετικά με την υπογραφή σύμβασης που αφορά σε τιμητική αμοιβή (honorarium) μελών Δ.Ε.Π.

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 232 στοιχείο ι) και 233 στοιχείο δ) του ν. 4957/2022, σχετικά με τη διαδικασία σύναψης συμβάσεων που αφορούν σε τιμητικές αμοιβές μελών Δ.Ε.Π., το Ειδικό Επταμελές Όργανο εγκρίνει τη σύναψη των συμβάσεων οι οποίες υπογράφονται εν συνεχεία από το Νόμιμο Εκπρόσωπο του Ε.Κ.Π.Α.

Η διαδικασία υπογραφής των ως άνω σχετικών συμβάσεων, ορίζεται συνοπτικά ως εξής: υποβολή τριμερούς σύμβασης, υπογεγραμμένης από το Νόμιμο Εκπρόσωπο του  φορέα και τον Επιστημονικό Υπεύθυνο, στο Πρωτόκολλο του Ε.Λ.Κ.Ε. με τους παρακάτω τρόπους:

α) Με δια ζώσης κατάθεση, τριών όμοιων πρωτότυπων συμβάσεων με ιδιόχειρες υπογραφές, σε ένα από τα πρωτόκολλα της Μ.Ο.Δ.Υ. του Ε.Λ.Κ.Ε. καθημερινά, τις εργάσιμες ημέρες και κατά τις ώρες εξυπηρέτησης κοινού (9.00 – 14.00), στα εξής σημεία: α) Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, κτήριο Τ.Υ.Π.Α.-Ε.Λ.Κ.Ε., στο ισόγειο, β) Αθήνα, Χρήστου Λαδά 6, 7ος όροφος, γ) Ιατρική Σχολή, Κτήριο Διοίκησης Νο 13, 2ος όροφος, Μικράς Ασίας 75, Γουδή, δ) Αττικό Νοσοκομείο, κτήριο Α.Κ.Ι.Σ.Α. και ε) Ψαχνά Ευβοίας, πρώην Τ.Ε.Ι. Στερεάς Ελλάδας, Συγκρότημα Ευρίπου.

β) Με ηλεκτρονική υποβολή στη διεύθυνση protocol@elke.uoa.gr και  κοινοποίηση στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις της Προϊσταμένης του αρμόδιου Τμήματος makria@elke.uoa.gr καθώς και στην ηλεκτρονική διεύθυνση του αρμοδίου υπαλλήλου: mdeligian@uoa.gr. Η σύμβαση, σε μορφή pdf, θα πρέπει να είναι σειριακά ψηφιακά υπογεγραμμένη από τα συμβαλλόμενα μέρη:

• είτε με προηγμένη ψηφιακή υπογραφή,
  • είτε να έχει εκδοθεί μέσω της ενιαίας ψηφιακής πύλης της δημόσιας διοίκησης www.gov.gr,
  • είτε μέσω ειδικής πλατφόρμας υπογραφών (πχ. docusign).

Η σύμβαση λαμβάνει αριθμό πρωτοκόλλου, διαβιβάζεται στο Τμήμα Εσόδων προς έλεγχο, ελέγχεται από τον αρμόδιο νομικό και στη συνέχεια εισάγεται στα θέματα της ημερήσιας διάταξης της συνεδρίασης του Ειδικού Επταμελούς Οργάνου της Επιτροπής Ερευνών προς έγκριση. Η σχετική απόφαση αναρτάται στο πρόγραμμα «Διαύγεια» και στη συνέχεια η σύμβαση υπογράφεται από το Νόμιμο Εκπρόσωπο του Ε.Κ.Π.Α. Διευκρινίζεται ότι σε περίπτωση υπογραφής μέσω ειδικής πλατφόρμας υπογραφών (πχ. docusign) θα πρέπει να αποστέλλεται το σχετικό link στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Νόμιμου Εκπροσώπου του Ε.Κ.Π.Α., vrec-rd@uoa.gr, με θέμα τον Αρ. Πρωτ., τον Επιστημονικό Υπεύθυνο και το Φορέα μετά την ανάρτηση της σχετικής απόφασης στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ.

Δεδομένου ότι απαιτείται η υπογραφή της σύμβασης να προηγείται της εκτέλεσής της, οι εν λόγω συμβάσεις θα πρέπει να προσκομίζονται στην Υπηρεσία μας τουλάχιστον δεκαπέντε ημερολογιακές (15) ημέρες πριν την έναρξη της παροχής υπηρεσιών, προκειμένου να υπάρχει εύλογος χρόνος για τον έλεγχο και τη διεκπεραίωσή τους.

Παρακαλούμε όπως τηρούνται οι ανωτέρω διαδικασίες και προθεσμίες για την έγκαιρη έγκριση και υπογραφή των συμβάσεων των τιμητικών αμοιβών.

Η Προϊσταμένη της Μ.Ο.Δ.Υ. του Ε.Λ.Κ.Ε.

Ε. Καφεντζή

Βλ. επίσης: https://www.elke.uoa.gr/Anakoinoseis/Details/6662