Πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση της Πρεσβείας της Δημοκρατίας της Αρμενίας “Σμύρνη: πόλη ελληνική, πόλη αρμενική”

Η πρεσβεία της Δημοκρατίας της Αρμενίας στην Ελλάδα διοργάνωσε διάλεξη με θέμα “Σμύρνη: πόλη ελληνική, πόλη αρμενική”. Κεντρικός ομιλητής ήταν ο εκλεχθείς Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Ερβέ Ζωρζελέν.

Η εκδήλωση έλαβε χώρα στην αίθουσα “Γεώργιος Καράντζας” της ΄Ενωσης Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Αθηνών (Ακαδημίας 22, 1ος όροφος) τη Δευτέρα 4 Απριλίου 2022 στις 7 μ.μ. Η διάλεξη ήταν μέρος των επετειακών εκδηλώσεων που οργανώνει η πρεσβεία της Δημοκρατίας της Αρμενίας στην Ελλάδα με γενικό τίτλο: 1922-1923 / 2022-2023: ΕΚΑΤΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ 100 ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΟ-ΑΡΜΕΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Χαιρετισμό απηύθυναν η Α.Ε. ο πρέσβης της Δημοκρατίας της Αρμενίας στην Ελλάδα κ. Τιγκράν Μκρτσιάν και η πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ κα Μαρία Αντωνιάδου. Η εκδήλωση τελούσε υπό την αιγίδα του Μορφωτικού Ιδρύματος της ΕΣΗΕΑ. Τον συντονισμό της εκδήλωσης είχε αναλάβει ο δημοσιογράφος και μέλος του Δ. Σ. του Μορφωτικού Ιδρύματος, κ. Κρικόρ Τσακιτζιάν.

Ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, κ. Ερβέ Ζωρζελέν, ανέφερε για την εκδήλωση τα εξής:

” Ήταν ευχάριστη και ενδιαφέρουσα βραδιά. Έβαλα έμφαση στον πολιτισμικό πλούτο των Αρμενίων στην Σμύρνη, στην πληθώρα πηγών, αγνώστων για τους περισσότερους ερευνητές, για τη Σμύρνη.

Προσπάθησα να εξηγήσω ότι η λειτουργία μας, ως ιστορικοί και παιδαγωγοι, δεν είναι να θρέψουμε την πίκρα 100 χρόνια μετά από τα βίαια κι εγκληματικά γεγονότα του Σεπτεμβρίου 1922. Ούτως και άλλως το παρόν μας προσφέρει επαρκείς λόγους για ανησυχία λόγω της σημερινής πολιτικής της Τουρκίας ή του Αζερμπαϊτζάν.

Θέλω να ευχαριστήσω τους διοργανωτές της εκδήλωσης για την πρόσκλησή τους, τον πρέσβη της Αρμενίας, κ. Τιγκράν Μκρτσιάν, ο οποίος με τίμησε με τη φιλική του παρουσία, όσους παρευρίσκονταν στο κοινό, όσους στο ΕΚΠΑ ενημέρωσαν τους εν δυνάμει ενδιαφερομένους, και ιδιαίτερα τους πολλούς φοιτητές του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών.”

Παρακάτω παρατίθεται η παρουσίαση του Επικ. Καθηγητή του ΕΚΠΑ, κ. Ερβέ Ζωρζελέν.