Το κοινό ΠΜΣ «Σπουδές Νότιας Ευρώπης (EUROSUD)» στο ΕΚΠΑ καλωσoρίζει τους νέους φοιτητές του

Πρόσφατα έφτασαν στην Αθήνα οι νέοι μεταπτυχιακοί υπότροφοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οι οποίοι θα φοιτήσουν στο ΕΚΠΑ κατά το εαρινό εξάμηνο στο πλαίσιο του Προγράμματος «Διεθνές Μάστερ σε Σπουδές Νότιας Ευρώπης (EUROSUD)». Οι 25 φετινοί φοιτητές του EUROSUD στο ΕΚΠΑ προέρχονται από 16 χώρες, όχι μόνο της Ευρώπης, αλλά και της Λατινικής Αμερικής, της Ασίας, της Μέσης Ανατολής και της Αφρικής.

Φοιτητές Eurosud έτους 2022 23 σε συνάντηση στην αίθουσα διδασκαλίας μας
Φοιτητές Eurosud έτους 2022-23 σε συνάντηση στην αίθουσα διδασκαλίας μας

Το «Διεθνές Μάστερ σε Σπουδές Νότιας Ευρώπης (EUROSUD)» εντάσσεται στο Πρόγραμμα Erasmus Mundus της Ε.Ε., το οποίο είναι ξεχωριστό από το γνωστό Erasmus+. Σκοπό του εν λόγω προγράμματος αποτελεί η επέκταση της διεθνούς ακαδημαϊκής κινητηκότητας πέρα από την Ευρώπη, σε φοιτητές από όλες τις ηπείρους, μέσω της δημιουργίας Κοινών Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών.

Το «Διεθνές Μάστερ σε Σπουδές Νότιας Ευρώπης» δημιουργήθηκε από 5 ευρωπαϊκά πανεπιστήμια με συντονιστή το Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης. Εταίροι, εκτός από το ΕΚΠΑ, είναι το Αυτόνομο Πανεπιστήμιο της Μαδρίτης, το Πανεπιστήμιο Aix-Marseille και το Πανεπιστήμιο LLUIS της Ρώμης. Επίσης, συμμετέχει το Πανεπιστήμιο της Λισσαβώνας ως Key Associate Partner. Το 2018, η Κοινοπραξία εξασφάλισε 5ετή χρηματοδότηση μετά από ανοικτό διαγωνισμό του Προγράμματος Erasmus Mundus, και το Πρόγραμμα λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Φοιτητές Eurosud εαρινού 2022 23 στη βιβλιοθήκη του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης
Φοιτητές Eurosud εαρινού 2022-23 στη βιβλιοθήκη του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης

Το «Διεθνές Μάστερ σε Σπουδές Νότιας Ευρώπης (EUROSUD)» είναι το μοναδικό ΠΜΣ παγκοσμίως να επικεντρωθεί αποκλειστικά στη μελέτη και διδασκαλία της Νότιας Ευρώπης, σκοπεύοντας στην αναβάθμιση των ακαδημαϊκών γνώσεων για την περιοχή μας. Το διετές Πρόγραμμα εξετάζει την περιοχή από διεπιστημονική σκοπιά, συνδυάζοντας την πολιτική επιστήμη, την ιστορία, την πολιτική οικονομία και την κοινωνιολογία. Προσφέρει 120 ευρωπαϊκές πιστωτικές μονάδες (ECTS) και περιλαμβάνει τρεις περίοδους διεθνούς κινητικότητας. Το α’ εξάμηνο, στη Γλασκώβη, είναι κοινό για όλους. Στο β’ εξάμηνο, οι φοιτητές επιλέγουν ανάμεσα στην Αθήνα και τη Μαδρίτη. Εν συνεχεία, για το δεύτερο έτος των σπουδών (γ’ και δ’ εξάμηνα) η επιλογή είναι ανάμεσα σε 4 προορισμούς: Αθήνα, Μαδρίτη, Aix-Marseille και Ρώμη. Επιπλέον, διοργανώνεται Χειμερινή Σχολή από το Πανεπιστήμιο της Λισαβώνας.

Κατά την περίοδο 2019-23, έχουν φοιτήσει στο ΕΚΠΑ συνολικά 71 φοιτητές EUROSUD από 37 χώρες: Αζερμπαϊτζάν, Αίγυπτος, Βολιβία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Βραζιλία, Γαλλία, Γερμανία, Γεωργία, Γουατεμάλα, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο, ΗΠΑ, Ινδία, Ιράν, Ιρλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Καζακστάν, Κίνα, Κολομβία, Κροατία, Μαλαισία, Νέα Ζηλανδία, Νιγηρία, Νικαράγουα, Ολλανδία, Ουζμπεκιστάν, Παλαιστίνη, Παραγουάη, Πορτογαλία, Ρωσία, Σερβία, Ταιβάν, Τουρκία, Τσεχία, Φιλιππίνες, Χιλή.

Φοιτητες Eurosud εαρινού 2022 23 σε επίσκεψη στη Βουλή
Φοιτητές Eurosud εαρινού 2022-23 σε επίσκεψη στη Βουλή

Στο ΕΚΠΑ το «Διεθνές Μάστερ» συντονίζεται από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Σουζάννα Βέρνυ και πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Σπουδές Νοτιοανατολικής Ευρώπης» στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης.

Βίντεο γνωριμίας μς τους φοιτητές: https://www.facebook.com/watch/?v=1208111213412821