maravegias

Ο καθηγητής της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών Ναπολέων Μαραβέγιας δήλωσε για την ακρίβεια και τον πληθωρισμό στον Realfm 97,8 και στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου ότι “η αίσθηση που έχω είναι ότι αυτός ο πληθωρισμός ξεκίνησε ως πληθωρισμός ζήτησης λόγω του κορονοϊού”.

“Κατά τη διάρκεια της πανδημίας προσπαθήσουμε να κάνουμε την μετακίνηση από την ενέργεια που μολύνει την ατμόσφαιρα στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Όλο αυτό, επειδή δεν είναι εύκολο να γίνει, είναι δύσκολη υπόθεση και κάνει την προσφορά να είναι περιορισμένη” πρόσθεσε.

“Η δεύτερη φάση του πληθωρισμού είναι όταν οι υψηλές τιμές μπαίνουν στην παραγωγή” περιέγραψε.

“Θα τραβήξει αυτή η ιστορία με τον πληθωρισμό γιατί είναι πλέον ένας πληθωρισμούς κόστους. Το κόστος παραγωγής δεν είναι μόνο στα προϊόντα, υπάρχει και στις πρώτες ύλες, στα οικοδομικά είδη, μιλάμε για έκρηξη τιμών σε διάφορες αλυσίδες. Κρίνω ότι μέχρι το τέλος του 2023 θα ζήσουμε μαζί του” υπογράμμισε ο κ. Μαραβέγιας.

Βλ. επίσης: https://www.enikos.gr/economy/maravegias-ston-realfm-978-mechri-to-telos-tou-2023-tha-zisoume-me-ton-plithorismo/1759379/