Η Στέλλα Τσάνη, Αν. Καθηγήτρια του Ε.Κ.Π.Α., προσκεκλημένη συγγραφέας του Global Environmental Outlook 7 (GEO-7)

Η Στέλλα Τσάνη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και μέλος του Global Young Academy, προσεκλήθη ως επικεφαλής συγγραφέας του Global Environment Outlook 7 (GEO-7) των Ηνωμένων Εθνών. Μαζί με άλλους κορυφαίους ειδικούς στον τομέα, ως μέλος μιας διεπιστημονικής ομάδας εμπειρογνωμόνων, η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Στέλλα Τσάνη θα αναπτύξει το κεφάλαιο για τον μετασχηματισμό των οικονομικών και χρηματοοικονομικών συστημάτων που απιατούνται προκειμένου να επιτευχθεί η απαραίτητη περιβαλλοντική και κοινωνικο-οικονομική βιωσιμότητα έως το 2050. Η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Στέλλα Τσάνη παρευρίσκεται στη δεύτερη παγκόσμια συνάντηση των συγγραφέων του GEO-7 στη Βιέννη της Αυστρίας, που πραγματοποιήται από τις 14 έως τις 19 Ιανουαρίου 2024. Η συμμετοχή της γεφυρώνει τη σχετική έρευνα και τεχνογνωσία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με τις παγκόσμιες πρωτοβουλίες και τις θέτει στην υπηρεσία του καλά ενημερωμένου, επιστημονικά κατευθυνόμενου, υψηλότερου επιπέδου χάραξης πολιτικής παγκοσμίως.

20240115 114205
Στέλλα Τσάνη

Το Global Environment Outlook (GEO) αναφέρεται ως μια περιβαλλοντική αξιολόγηση του Προγράμματος των Ηνωμένων Εθνών για το Περιβάλλον (UNEP). Η πρώτη δημοσίευση το 1997 ζητήθηκε αρχικά από τα κράτη μέλη. Είναι μια σημαντική εκθεση καθώς εκπληρώνει τις βασικές λειτουργίες του οργανισμού, οι οποίες χρονολογούνται από το ψήφισμα της Γενικής Συνέλευσης των Ηνωμένων Εθνών που ίδρυσε το UNEP το 1972. Το GEO-7 θα αξιολογήσει την κατάσταση και τις τάσεις στο παγκόσμιο περιβάλλον, τις επιπτώσεις στην ανθρώπινη ευημερία και την επίτευξη των Στόχων για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη (SDGs), καθώς και θα παρέχει χρήσιμη καθοδήγηση σχετικά με τις πιθανές περιβαλλοντικές και κοινωνικοοικονομικές επιπτώσεις των απαιτούμενων μετασχηματιστικών αλλαγών.

20240115 095449

Η διαδικασία GEO-7 περιλαμβάνει ένα παγκόσμιο δίκτυο συγγραφέων και συνεργατών. Η διαφανής διαδικασία διορισμού των συγγραφεων που επιτρέπει στις κυβερνήσεις και σε άλλους ενδιαφερόμενους φορείς να ορίζουν εμπειρογνώμονες στη διαδικασία, συμβουλευτικές ομάδες για την παροχή καθοδήγησης σε επιστημονικά και πολιτικά ζητήματα και μια ολοκληρωμένη διαδικασία αξιολόγησης είναι μερικά από τα αναπόσπαστα στοιχεία του GEO-7. Το GEO είναι μια συμβουλευτική και συμμετοχική διαδικασία για την προετοιμασία μιας ανεξάρτητης αξιολόγησης της κατάστασης του περιβάλλοντος, της αποτελεσματικότητας της πολιτικής απάντησης για την αντιμετώπιση των περιβαλλοντικών προκλήσεων και πιθανών οδών για την επίτευξη διαφόρων διεθνώς συμφωνημένων περιβαλλοντικών στόχων. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τη διεύθυνση: https://www.unep.org/geo/about-geo/geo-process/geo-7-process

20240115 101057
IMG 20240115 105751 566